Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışında görevlendirilen öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar
The problems of teachers who were assigned in abroad by Ministry of National Education
  1. Tez No: 652647
  2. Yazar: KÜBRA GÜZELYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, Türkçe öğretimi ve Türk kültürünün yaygınlaştırılması için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışında görevlendirilen öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları ortaya koymak ve bu sorunları ülkelere göre karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni ise durum (örnek olay) çalışmasıdır. Çalışma grubu, araştırma kapsamında yer alan ülkelerde ve zaman aralığında görev yapan öğretmenlerden ölçüt örneklem ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya katılan 54 öğretmen ile görüşme gerçekleştirilmiş, içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi ile veriler analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin görevlendirilme süreci, eğitim öğretim süreci, uyum süreci, sosyal, kültürel ve ekonomik durumlar açısından sorunlar yaşadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the problems of teachers who were assigned in abroad by ministry of national education for the teaching of Turkish and dissemination of Turkish culture and to compare these teacher problems by countries. This study was conducted in a qualitative research method. Case study was used in this research. A study group was established using criteria and snowball sampling methods. Semi-structured interviews were conducted with 54 teachers who working in the countries and time period which determined in the scope of the research. In the analysis of qualitative data, while descriptive analysis is conducted to reflect the problems faced by teachers working abroad; content analysis is conducted in order to create categories. According to the results of the research, it has been observed that teachers have problems in terms of assignment process, education process, adaptation process, social, cultural and economic conditions. Various suggestions were made based on the findings obtained from the research.