Bebeği yenidoğan ünitesinde yatan annelere bebeğinin video görüntüsünün izletilmesinin anne sütü ve maternal bağlanmaya etkisi
The effect of monitoring the video image of the baby on the mother's milk and maternal connectivity to the mother in the newborn unit of the infant
  1. Tez No: 652716
  2. Yazar: İPEK TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan annelere bebeğinin video görüntüsünün izletilmesinin anne sütü ve maternal bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kayseri Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Acil binasında bulunan yenidoğan yoğun bakıma ihtiyacı olan bebekler ve anneleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan, 12 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere 27 bebek ve annesinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanıtım Formu, Anne Sütü Takip Formu ve Anne Bebek Bağlanma Ölçeği(ABBÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın uygulaması dört günden oluşmaktadır. Veri toplama formları uygulamanın birinci ve dördüncü günü doldurulmuştur. Uygulamanın birinci günü; her iki gruba da araştırmacı tarafından anne sütü, emzirme eğitimi ve formların doldurulması ile ilgili eğitim verilmiştir. Araştırmacı tarafından deney grubundaki bebeklerin video kayıtları çekilmiştir. Uygulamanın ikinci günü; deney ve kontrol grubundaki anneler günde altı kez sütünü sağıp, süt miktarını ilk gün verilen anne sütü takip formuna kaydetmişlerdir. Uygulamanın üçüncü günü; araştırmacı tarafından çekilen video kayıtları deney grubundaki annelere ulaştırılmış, annelerin süt sağımı sırasında izlemeleri ve tüm gün süt miktarlarını kaydetmeleri sağlanmıştır. Kontrol grubuna ise bir müdahalede bulunulmamış sadece süt miktarlarının kaydedilmesi sağlanmıştır. Uygulamanın dördüncü günü; veri toplama formlarının tekrar doldurulması sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk normallik testi, Levene testi, bağımsız iki örneklem t test, Mann-Whitney U testi, Fisher ki-kare testi, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda; üçüncü gün deney grubundaki annelerin anne sütü miktarının kontrol grubuna göre yükseldiği ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p=0,011).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an experimental study with pretest-posttest control group in order to determine the effect of watching a video image of the baby to mothers who are hospitalized in the neonatal intensive care unit.The universe of the study consists of babies and mothers in need of neonatal intensive care in Kayseri City Hospital Gynecology and Child Emergency Building. The sample of the study consists of 27 babies and their mothers, including 12 experimental and 15 control groups, who meet the inclusion criteria. In the study, the Information Form, Breast Milk Follow-up Form and the Mother-Baby Attachment Scale (MBAS) were used as data collection tools. The application of the study consists of four days. Data collection forms were filled out on the first and fourth day of the application. The first day of the application; Both groups were trained by the researcher on breast milk, breastfeeding training and filling the forms. Video recordings of the babies in the experimental group were taken by the researcher. The second day of the application; The mothers in the experimental and control groups expressed their milk six times a day and recorded the amount of milk on the breast milk follow-up form given on the first day. The third day of the application; The video recordings taken by the researcher were delivered to the mothers in the experimental group, and the mothers were allowed to watch during breast feeding and record their milk amount all day. There was no intervention in the control group, only the amount of milk was recorded. The fourth day of the application; Data collection forms were filled again. In the evaluation of the data, Shapiro Wilk normality test, Levene test, independent two-sample t test, Mann-Whitney U test, Fisher chi-square test, two-way analysis of variance in repeated measures, Bonferroni corrected multiple comparison tests were used. At the end of the study; On the third day, it was determined that the amount of breast milk of the mothers in the experimental group increased compared to the control group and the difference between them was statistically significant (p = 0.011).