Development of a Screening Tool to Assess the Feasibility of Solar-to-Stream Application for the Purpose of Enhanced Oil Recovery
Geliştirilmiş Petrol Çıkarma Amacıyla Güneş Enerjisiyle Buhar Üretme Uygulamasının Fizibilitesini Değerlendirmek İçin Bir Tarama Aracının Geliştirilmesi
- Tez No: 652727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TAYLAN, DOÇ. DR. EMRE ARTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geliştirilmiş petrol çıkarma yöntemleri, çıkarılan petrolü arttırmak amacıyla genellikle bir sıvının enjeksiyonunu içeren birtakım teknikleri kapsar. Buhar enjeksiyonu, çok yüksek viskozite nedeniyle, basınç farklılığına bağlı akışkanlığı çok düşük olan ağır petrollerin üretimini arttırmada sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Karbon dioksit emisyonunu ve yakıt harcamalarını düşürmeye yarayan ve buhar üretmede doğalgaz kullanımından daha az masraflı olabilen bir yenilenebilir enerji türü olan güneş enerjisi, bu amacı gerçekleştirmede kullanılan yollardan biridir. Bu çalışmanın amacı, belirli tasarım parametrelerinin ve doğal değişkenlerin etkisini anlamaya yarayacak bağlaşık bir güneş-enerjisi/buhar-enjeksiyonu tahmin aracı geliştirmektir. Daha önce geliştirilmiş olan yapay sinir ağları ve sayısal model sonuçlarıyla oluşturulmuş bir veri-bazlı araç, buhar enjeksiyonu tasarımını optimize etmek için kullanılacaktır. Daha sonra güneş enerjisi üretimi tahmin modeli ile optimum buhar enjeksiyonu tasarımları birleştirilecektir. Buhar üretme masrafları, yatırım masrafları gibi parametreler tasarım özelliklerine yansıtılarak daha gerçekçi bir analiz yapılması sağlanacaktır. Oluşturulan model, bir arayüz aracılığıyla bir mühendis veya yatırımcı tarafından kolay şekilde kullanılabilecek hale getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Enhanced oil recovery (EOR) involves the implementation of various techniques for increasing oil recovery, which typically involves injection of an agent that help to increase the oil flow. Steam injection is a common method to increase the recovery from heavy-oil reservoirs, which contain oil that has very high viscosity that may not be produced at economic rates due to inability to flow by viscous forces. Using concentrating solar power (CSP) as a renewable-energy system is one means to attain this objective, with a reduction in CO2 emissions and fuel usage in generating steam, and could be at a lower cost than burning natural gas. The objective of this study to develop a coupled solar-energy/steam-injection forecasting tool to understand the impact of certain designs and natural parameters on the process. The study would use an existing data driven screening tool (artificial neural network), trained with numerical-simulation results, to optimize the steam-injection efficiency. Then solar-energy and steam-injection models, are going to be integrated so that both models can communicate. In the entirety of the project, economic indicators such as steam cost, capital investments for solar system would be reflected amongst other operational parameters to present a more realistic analysis. Finally, integrated models will be organized in a graphical-user-interface (GUI) input/output type application to convert the coupled models into a user-friendly screening tool, easy to use and understand by an investor or an engineer.