Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran depresyon tanısı almış yetişkinlerde ruminasyon ve bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of rumination and cognitive flexibility levels in adult patients who diagnosed with depression in Psychiatry Outpatient Clinic Ankara University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 653103
  2. Yazar: FURKAN BARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğine başvuran depresyon tanısı almış yetişkin hastalar ile herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan yetişkin sağlıklı kontrol grubunun ruminatif düşünce ve bilişsel esneklik düzeylerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerine uyan; hasta grubu için depresyon tanısı poliklinik doktoru tarafından onaylanan 76 hasta grubu ve herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan 74 sağlıklı kontrol olmak üzere toplamda 150 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı ve uygulanacak işlemler hakkında bilgilendirildikten sonra çalışmaya gönüllü olan katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri uygulanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda ruminasyon ve bilişsel esneklik düzeylerinin hasta ve kontrol grubunun depresif belirti düzeyine olan etkisini incelemek için regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde hasta grubu için ruminatif düşünce ve bilişsel esneklik düzeyinin depresif belirti düzeyini %35 oranında yordadığı gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise ruminatif düşünce düzeyinin depresif belirti düzeyini %9 oranında yordadığı gözlenmiştir. Bununla birlikte depresyon hastalarının kontrol grubuna göre ruminatif düşünce biçiminin fazla, bilişsel esneklik düzeylerinin ise düşük olduğu, hasta grubunda yer alan kadınların depresif belirti düzeyi ve ruminatif düşünce biçiminin erkeklere göre yüksek, bilişsel esneklik düzeylerinin ise düşük olduğu gözlenmiştir. Araştırma bulguları depresyon, ruminasyon ve bilişsel esneklik alanında yapılan çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate rumination and cognitive flexibility levels in healthy adult group without any psychiatric disorders and adult patients who diagnosed with depression in Psychiatry outpatient clinic in Ankara University, Faculty of Medicine. The sample of the research that matched the inclusion criteria included 76 patient groups with depression diagnosed by the outpatient clinic and 74 healthy controls without any psychiatric disorders, as a total of 150 people. After being informed about the purpose of the study and the procedures, the participants who volunteered for the study were applied the Sociodemographic Information Form, Beck Depression Inventory, Ruminative Thinking Scale and the Cognitive Flexibility Inventory. According to the purpose of the study, regression analysis was applied to examine the effect of rumination and cognitive flexibility levels on the depressive symptom level of the patient and control groups. According to the results, it was observed that the level of ruminative thinking and cognitive flexibility predicted the level of depressive symptoms in the patient group by 35%. In the control group, it was observed that the level of ruminative thought predicted the level of depressive symptoms by 9%. In addition, it was observed that depression patients had higher ruminative thinking and low cognitive flexibility compared to the control group, and depressive symptoms and ruminative thinking levels of females in the patient group were high compared to males. Research findings are discussed within the framework of studies in the field of depression, rumination and cognitive flexibility.