Evlilik kararı alan bireylerin evliliğe yükledikleri anlam ile evlilik öncesi ilişkilerin incelenmesi
Examination of pre-marital relationships with the meaning attributed to the marriage by the i̇ndividuals deciding to marry
- Tez No: 653167
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ, PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Evlilik insan hayatının en önemli kararlarından biridir. Bireylerin, önemli olan bu kararı alma aşamasında evliliğin kendileri için ne anlam ifade ettiğini bilmeleri ve bu doğrultuda seçimlerini değerlendirmeleri daha sağlıklı evliliklerin kurulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda araştırmada, evlilik kararı alan bireylerin evliliğe yükledikleri anlam ile evlilik öncesi ilişkileri değerlendirme durumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma tarama modeline göre yürütülmüştür. Çalışma, evlilik kararı alan bireylerin, evliliğe yükledikleri anlam ile evlilik öncesi ilişkilerini değerlendirme durumlarını cinsiyetleri, yaşları, eğitim düzeyleri, gelir getirici uğraşları, gelir durumları, kaçıncı evliliğe hazırlandıkları, çocuk sahip olup olmadıkları, varsa kaç çocukları olduğuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını betimlemeyi amaçladığı için betimsel bir çalışma olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini, İstanbul ilinin Kadıköy ilçesinde ikamet eden ve evlilik kararı alan 100 çift oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri kişisel bilgiler formu, evliliğe yüklenen anlam ölçeği ve evlilik öncesi ilişkileri değerlendirme ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın verileri üzerinde ileri analizler yapmadan önce ölçek maddelerine ilişkin normallik varsayımı test edilmiştir. Ulaşılan bulgular maddelerin normallik varsayımını karşılamadığından parametrik olmayan testler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, katılımcıların evliliğe yükledikleri olumlu anlam, yüksek düzeyde, evliliğe hazırlanan çiftlerin evliliklerine yönelik görüşlerinin genel anlamda pozitif yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların evliliğe yükledikleri olumsuz anlam, orta düzeye yakın, çiftlerin evliliğe yükledikleri negatif anlamın engellenmişlik ve uyum beklentisi alanlarında orta düzeyde, risk alanında ise yükseğe yakın olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sınırlı bir örneklem grubundan oluşması verilerin genellenmesi açısından kısıtlı olabilmektedir. Dolayısıyla sınırlılığın ortadan kaldırılması bakımından bireylerin evliliğe yükledikleri anlam ve evlilik öncesi ilişkileri değerlendirme konusunda farklı örneklem gruplarında çalışmalar yürütülebilir. Ayrıca bireylerin, evliliğe yükledikleri anlamı daha detaylı incelemek amacıyla mülakat, görüşme gibi birebir çalışmalarla daha kapsamlı veriler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Marriage is one of the most important decisions of human life. It is thought that individuals knowing what marriage means to them during this decision-making phase and evaluating their choices in this direction will contribute to the establishment of healthier marriages. In this sense, the relation between the meaning attributed to marriage by the individuals who decided to marry and their assessment of premarital relations were examined in this research. The study was conducted according to the screening model. The study was evaluated as a descriptive study because it aimed at describing whether the meaning attributed to the marriage and the assessment of the pre-marriage relationships by the individuals who decided to marry differentiated according to their gender, age, education levels, income generating occupation (occupation), income status, number of their marriages, if they had children or not, if any, how many children they had. The population of the study consisted of 100 couples residing in Kadıköy district of Istanbul province and making marriage decisions. The data of the study were obtained through the personal information form, the meaning scale attributed to marriage, and premarital relations assessment scale. Before making further analysis on the data of the study, the normality assumption for the scale items was tested. Since the findings did not meet the assumption of normality of the items, nonparametric tests were performed. As a result of the study, it was concluded that the positive meaning attributed to marriage by the participants was high, and the opinions of the couples preparing for marriage were positive in general. It was concluded that the negative meaning attributed by the participants to marriage was average, the negative meaning couples attribute to marriage was at medium level in the areas of frustration and harmony expectation, and at higher level in the risk area. The fact that the study consists of a limited sample group may restrict the generalization of the data. Therefore, in order to eliminate the limitation, studies can be carried out in different sample groups on the meaning attributed to marriage by individuals and evaluating pre-marital relationships. In addition, more comprehensive data can be obtained through face-to-face methods such as interviews or meetings in order to examine the meaning attributed to marriage by individuals in more detail.