Çocuk yaşta evlilik yapan bireylerin evlilik öncesi, evlilik süreci ve evlilik sonrasında yaşadıklarının incelenmesi
Individuals married at child age qualitative research on examining their experiences before marriage, during the marriage process and after marriage
  1. Tez No: 870134
  2. Yazar: SUDE ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk yaşta erken evlilik yapan kadınların evlilik öncesinde, evlilik sürecinde ve evlilik sonrasında yaşantılarına ilişkin bilgi edinmektir. Bireylerin bu süreçte neler yaşadığını, erken evlilik hakkındaki düşüncelerini, deneyimlerini bizlerle paylaşmaları amaçlanmaktadır. Araştırmada verilerin toplanabilmesi için nitel araştırma yöntemiyle yarı yapılandırılmış, kartopu/zincirleme örneklem metodu ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma birçok ilden kişiyle yapılmıştır. Kartopu yöntemi ile 18 kadına ulaşılmıştır. Görüşmeler, katılımcıların izni ile ses kayıt cihazı tarafından kayıt alına alınmıştır. Araştırmanın bulgularında katılımcıların en küçüğü 14 ve en büyüğü 18 yaşında evlilik gerçekleştirmiştir. Araştırmayı yaparken katılımcıların güncel yaşlarına baktığımızda en küçüğü 22, en büyüğü 69 olduğunu görmekteyiz. Erken yaşta evlilik yapmış kadınların evlilik deneyimleri incelendiğinde aile baskısı, zorunluluk ve kendi isteği ile evlenen kadınlar öne çıkmaktadır. Erken yaşta evlenen kadınların iletişim, çocuk bakımı, aile içi şiddet ve karar verme gibi konularda sorunlar yaşadıkları anlaşılmaktadır. Görüşülen kadınların birçoğu erken yaşta evliliğe olumsuz tavır sergilemiştir. Erken evlilik yapan kadınların yaşam deneyimi, eğitim durumu, yaş, memleket, mesleği, çocuk sayıları, kaç yıllık evli olduklarına dair bulgular elde edilmiştir. Çocuk gelinlerin, normal olan erken yaşta evlenmek olduğu düşüncesini benimsediklerini, bir gelenek halini alan erken evlilikleri sorun olarak görmemekte ve beraberinde getirdiği sorunlar yok sayılmaktadır. Erken evliliklere, toplumsal cinsiyet rolleri, ataerkil değer yargıları, eğitim yetersizliği, dini inançlar, göç gibi durumlarda etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain information about the experiences of women who married early in childhood, before, during and after marriage. It is aimed that individuals share their experiences, thoughts and experiences about early marriage with us. In order to collect data in the research, semi-structured, snowball/chain sampling method and in-depth interview technique were used with qualitative research method. The research was conducted with people from many cities. With the snowball method, 18 women were reached. The interviews were recorded by the voice recorder with the permission of the participants. According to the findings of the study, the youngest of the participants was 14 and the oldest was 18 years old. When we look at the current age of the participants while conducting the research, we see that the youngest is 22 and the oldest in 69. When the marriage experiences of women who married at an early age are examined, women who get married voluntarily, family pressure, and necessity come to the fore. It is understood that women who marry at an early age experience problems in matters such as communication, child care, domestic violence and decision making. Many of the women interviewed had a negative attitude towards early marriage. Findings about the life experience, education level, age, hometown, occupation, number of children, and how many years they have been married were obtained. Child brides adopt the idea that it is normal to get married at an early age, they do not see early marriages, which have become a tradition, as a problem, and the problems it brings are ignored. It affects early marriages in situations such as gender roles, patriarchal value judgments, lack of education, religious beliefs, migration.