Farklı gelişen çocukların ebeveynlerinde öz duyarlılık ve aile desteği algısının ebeveyn stresi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of self-sensitivity and family support perception on parenting stress in parents of differently developing children
  1. Tez No: 653168
  2. Yazar: DUYGU BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ, PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmada farklı gelişen çocuğa sahip bireylerin öz-duyarlılık düzeylerinin ve aile destek algısı düzeylerinin ebeveynlik stresi üzerinde anlamlı bir etki oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda İstanbul ilinde bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çocuğu özel eğitim gören 180 birey ile bir araştırma yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Öz-Duyarlık Ölçeği, Aile Sosyal Destek Ölçeği, Ebeveyn Stres İndeksi Kısa Form kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgulara göre farklı gelişen çocukların ebeveynlerinin öz-duyarlılık düzeylerinin ve aile destek düzeylerinin ebeveynlik stresi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Buna göre öz-duyarlılık düzeyi ve aile destek düzeyi yükseldikçe ebeveynlerin ebeveynlik stresi düzeyi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate whether the self-sensitivity levels and family support perception levels of individuals with differently developing children have a significant effect on parental stress. In this context, a research was conducted with 180 individuals whose children received special education in a special education and rehabilitation center in Istanbul. Self-Sensitivity Scale, Family Social Support Scale, and Parental Stress Index Short Form were used to collect the data. In the study, data were analyzed using Independent Sample T-Test, One Way Variance Analysis, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. According to the findings, it was determined that the self-sensitivity levels and family support levels of the parents of children who developed differently had a significant effect on parental stress. Accordingly, as the level of self-sensitivity and family support increases, the level of parental stress of their parents decreases.