Servikal disk hernisi tanısı almış hastalarda diyafragma mobilizasyonu ve diyafragmatik solunum egzersizlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of diaphragmatic mobilization and diaphragmatic breathing exercises in patients diagnosed with cervical disc herniation
  1. Tez No: 960518
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, servikal disk hernisi tanısı almış bireylerde diyafragma mobilizasyonu ve diyafragmatik solunum egzersizlerinin ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yürütülmüştür. Araştırmaya, yaş aralığı 18-66 olan, servikal disk hernisi tanısı konmuş toplam 60 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, randomize olarak Kontrol Grubu ve Deney Grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol Grubuna, 20 dakikalık TENS ve 15 dakikalık hotpack uygulamasına ek olarak EHA ve İzometrik boyun egzersizleri öğretilmiştir. Deney Grubuna ise klasik protokole ek olarak diyafragma mobilizayonu ve diyafragmatik solunum egzersizleri uygulanmış; tedaviye haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta devam edilmiştir. Tedavi etkileri, Visual Analog Skala (VAS) ile ağrı, Dijital Gonyometre, Manuel Kas Testi ve Boyun Özürlülük Anketi gibi standardize ölçütler kullanılarak değerlendirilmiştir. VAS skorları incelendiğinde, Deney Grubunda ağrı seviyelerinde Kontrol Grubuna kıyasla daha belirgin bir azalma kaydedilmiştir (p=0,001). Fleksiyon (p=0,084), ekstansiyon (p=0,092),sağ lateral fleksiyon (p=0,129), sol lateral fleksiyon (p=0,202) hareket açıklıklarında gruplar arası anlamlı bir fark saptanmazken, sağ rotasyon (p=0,001) ve sol rotasyon (p=0,000*) hareketlerinde Deney Grubunda daha büyük bir artış gözlemlenmiştir. Fleksör (p=0,051), ekstansör (p=0,864), sağ rotatör (p=0,364) ve sol rotator (p=0,011) kas kuvveti sonuçlarında gruplar arası anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, sağ lateral fleksör (p=0,038) ve sol lateral fleksörler (p=001) incelendiğinde Deney Grubunun anlamlı ve daha fazla ilerleme kaydettiği görülmüştür. Boyun Özürlülük Anketi skorları, tedavi sonrası her iki grupta benzer derecede azalış göstermiştir (p=0,053). Bu bulgular, diyafragma mobilizasyonu ve diyafragmatik solunum egzersizlerinin tedavi protokollerine entegrasyonunun, servikal disk hernisi tedavisinin etkinliğini artırabileceğini ve ağrı, EHA ve kas kuvveti açısından daha hızlı iyileşme sağlayabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of diaphragmatic mobilization and diaphragmatic breathing exercises on pain, range of motion (ROM), muscle strength and activities of daily living in individuals diagnosed with cervical disc herniation. A total of 60 individuals diagnosed with cervical disc herniation, aged 18-66, were included in the study. The participants were randomly divided into two groups as Control Group and Experimental Group. The Control Group was taught ROM and Isometric neck exercises in addition to 20 minutes of TENS and 15 minutes of hotpack application. The Experimental Group was taught diaphragmatic mobilization and diaphragmatic breathing exercises in addition to the classical protocol; treatment was continued for 8 weeks, 3 days a week. Treatment effects were evaluated using standardized measures such as pain with Visual Analog Scale (VAS), Digital Goniometer, Manual Muscle Test and Neck Disability Questionnaire. When VAS scores were examined, a more significant decrease in pain levels was recorded in the Experimental Group compared to the Control Group (p=0.001). While no significant difference was found between the groups in the range of motion of flexion (p=0.084), extension (p=0.092), right lateral flexion (p=0.129), left lateral flexion (p=0.202), a greater increase was observed in the Experimental Group in right rotation (p=0.001) and left rotation (p=0.000*) movements. Although there was no significant difference between the groups in flexor (p=0.051), extensor (p=0.864), right rotator (p=0.364) and left rotator (p=0.011) muscle strength results, when right lateral flexor (p=0.038) and left lateral flexor (p=0.001) were examined, it was seen that the Experimental Group made significant and more progress. Neck Disability Questionnaire scores decreased to a similar degree in both groups after treatment (p=0.053). These findings support that the integration of diaphragmatic mobilization and diaphragmatic breathing exercises into treatment protocols may increase the effectiveness of cervical disc herniation treatment and provide faster recovery in terms of pain, ROM and muscle strength.