Bağlanma stili ve sürekli kaygı ilişkisinde duygusal zekanın aracı rolü
The mediator role of emotional intelligence in the relationship between attachment styles and trait anxiety
  1. Tez No: 653418
  2. Yazar: ECE SÖĞÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI AYŞE ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, bağlanma ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide duygusal zeka değişkeninin aracı rolü incelenmiştir. Araştırma, üniversite öğrencilerinden oluşan 596 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçlarından olan“Demografik Bilgi Formu”araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bağlanma stillerini anlamak amacıyla, Griffin ve Barholomew tarafından 1994 yılında hazırlanıp, 1999 yılında Sümer ve Güngör tarafından Türkçe'ye uyarlanan İlişkiler Ölçeği Anketi kullanılmıştır. Sürekli kaygı derecesini ölçmek amacıyla Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'nin Sürekli Kaygı kısmı kullanılmıştır. Ölçek Spielberger, Gorsuch ve Lushene tarafından 1970 yılında geliştirilmiş, Türkçe'ye uyarlaması ise Öner ve Le Compte tarafından 1985 yılında gerçekleştirilmiştir. Son olarak, duygusal zekayı ölçmek amacıyla Schutte Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, Schutte, Malouff, Hall, Haggerty, Cooper, Golden ve Dornheim tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir. 2011 yılında Tatar, Tok ve Saltukoğlu tarafından Türkçe standardizasyonu gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın analizinde normal dağılım gösterilip göstermediğini saptamak amacıyla Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi yapılmış; normal dağılım gösteren verilere Bağımsız-T Testi ve One-Way Anowa testi, normal dağılım göstermediği belirlenen verilere Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi kullanılmış, ardından Spearman Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi uygulanmıştır. Yapılan analizlere göre, güvenli bağlanma stili ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide duygusal zeka değişkeninin kısmi aracı etkisi olduğu görülmüştür. Aynı şekilde güvensiz bağlanma stili ile sürekli kaygı arasındaki ilişkide duygusal zekanın kısmi aracı etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak, araştırmanın sınırlılıklarından ve gelecek araştırmalara ışık tutması için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relations between attachment styles, trait anxiety and emotional intelligence. The sample consists of 596 university students. Participants were given Relationship Scales Questionnaire to measure their attachment styles, Trait Anxiety Scale to measure their trait anxiety level, Schutte Emotional Intelligence Scale to measure their emotional intelligence and personal information form to learn about participans' demographic information. In order to analyze the data that is conducted, Independent T-Test is used to analyze the difference between two parametric groups and One-Way ANOVA is used to compare more than two parametric groups. Also, Mann-Whitney U Test is used to analyze the difference between two non-parametric groups and Kruskal-Wallis H Test is used to compare more than two non-parametric groups and finally, Spearman Correlation Analysis and Regression Analysis were used. As a result of the findings, it is appeared that there is a partial mediator effect of emotional intelligence in between the relationship of secure attachment and trait anxiety. Similarly, there is a partial mediator effect of emotional intelligence in between the relationship of insecure attachment and trait anxiety. Finally, the limitations of the study and suggestions for future studies are also discussed.