Granny smith elma çeşidinin değişik klon elma anaçları üzerinde iç mekan aşısı ile çoğaltılması üzerine bir araştırma
A Study on the propagation of granny smith apple variety on different clonal apple rootstocks with indoor grafting
- Tez No: 98066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET GRANNY SMITH ELMA ÇEŞİDİNİN DEĞİŞİK KLON ELMA ANAÇLARI ÜZERİNDE İÇ MEKAN AŞISI İLE ÇOĞALTILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTDAMA Sebahattin YILMAZ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri AnaBilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000_48 Sayfa Danışman : Doç. Dr. Yaşar AKÇA Jüri : Doç. Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU Jüri : Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı KALYONCU Bu çalışmada Granny Smith elma çeşidinin değişik klon elma anaçları üzerinde iç mekan aşısıyla çoğaltılabilirle olanakları araştırılmıştır. Granny Smith elma çeşidi Ocak, Şubat ve Mart aylarında 30 cm'ye kısaltılmış M 9, M 26, MM 106, MM 109 ve MM 1 1 1 anaçları üzerine Dilcikli İngiliz aşısı ve yongalı göz aşısı ile iç mekanda aşılanmıştır. Aşılar 24-26 °C'de kaynaştırılmıştır. Elde edilen aşılı bitkiler ilkbaharda yüksek plastik tünel altına dikilinceye kadar 4 °C'de muhafaza edilmişlerdir. Aşılı bitkiler üzerinde aşı tutma yüzdesi, aşı yaşama yüzdesi, anaç yaşama yüzdesi, sürgün uzunluğu ve sürgün kalınlığı gözlemleri yapılmıştır. Aşı tutma oranları istatistiki olarak farklılık göstermemiştir. Ortalama % 98,3 aşı tutma başarısı elde edilmiştir. Aşı yaşama oranları istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Aşı tipi, anaç faktörlerinin ve anaç x aşı tipi, dönem x anaç x aşı tipi interaksiyonlarının aşı yaşama oranları üzerine etkili olduğu bulunmuştur. En iyi aşı yaşama sonuçlarını dönemler arasında 1. Dönem (% 56.0), anaçlar arasında MM 111 (%63.8), MM 106 (%62.5), MM 109 (%62.5), anaçları ve aşı tipleri arasında ise Dilcikli İngiliz aşıları (%62.0) vermiştir. Sürgün uzunluğu ve kalınlığı üzerine dönem, anaç ve aşı tiplerinin etkisi önemli bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Çoğaltma, elma çeşitleri, klonal elma anaçları, iç mekan aşısı, kalem aşısı, göz aşısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE PROPAGATION OF GRANNY SMITH APPLE VARIETY ON DIFFERENT CLONAL APPLE ROOTSTOCKS WITH INDOOR GRAFTING Sebahattin YILMAZ Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticultural Science Master Thesis 2000_48 Pages Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yaşar AKÇA Jury : Assoc. Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİO?LU Jury : Asst. Prof. Dr. Ismail Hakkı KALYONCU In this study, propagation facilities of Granny Smith apple variety on different clonal apple rootstocks with indoor grafting technique were investigated. Apple variety Granny Smith was grafted by using tongue grafting and chip budding methods on 30 cm lenght M 9, M 26, MM 106, MM 109 and MM 1 1 1 clonal apple rootstocks with indoor grafting technique at January, February and March. The trials were designed as split split blocks. Graftings and buddings were held at 24-26 °C. Transplants were held at 4 °C until they were planted under plastic tunnels at early spring. Graft (bud) take, graft (bud) survival and rootstock survival rates were determined and shoot length and thickness were measured. Graft (bud) take rates were not significantly different. 98.3% graft (bud) take average was obtained. Graft (bud) survival rates were significantly different. Graft (bud) survival rates were effected by grafting (budding) method, rootstock factors and rootstock x grafting method, term x rootstockxgrafting method interactions. Among terms 1. Term (56.0%), among rootstocks MM 1 1 1 (63.8%), MM 106 (62.5%), MM 109 (62.5%), among grafting (budding) methods tongue grafting method gave the best results. Term, rootstock and grafting (budding) methods did not effect shoot length and thickness. KeyWords: Propagation, apple varieties, clonal apple rootstocks, indoor grafting, grafting, budding.