Çörekotu (Nigella sativa L.) bitkisinin verim ve kalite özellikleri üzerine farklı ekim normu ve hümik asit uygulamalarının etkileri
The effects of different sowing rate and humic acid applications on the yield and quality characteristics of black cumin (Nigella sativa L.)
  1. Tez No: 653528
  2. Yazar: ŞAFAK KARER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN BEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, 2019-2020 yılı yetiştirme döneminde yazlık olarak Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme arazisinde yürütülmüştür. Deneme“Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine”göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede materyal olarak Çameli çörekotu çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada ana parsellere ekim normu (1, 2 ve 3 kg/da), alt parselleri ise hümik asit dozları (Kontrol, 100, 200 ve 400 g/da) yerleştirilmiştir. Çalışmada bitki boyu, dal sayısı, kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, biyolojik verim, hasat indeksi, sabit yağ oranı ve sabit yağ verimi gibi tarımsal özellikler incelenmiştir. Çalışma sonunda bitki boyunun 38.73-47.80 cm, bitki başına dal sayısının 2.50-3.85 adet/bitki, bitki başına kapsül sayısının 3.35-4.90 adet/bitki, kapsüldeki tohum sayısının 64.94-75.52 adet/kapsül, bin tohum ağırlığının 2.36-2.54 g, biyolojik verimin 110.42-203.47 kg/da, tohum veriminin 36.15-50.78 kg/da, hasat indeksinin % 24.51-37.16, sabit yağ oranının % 34.02-39.84 ve sabit yağ veriminin 13.34-19.59 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda tohum verimi bakımından en yüksek değerin elde edildiği 2 kg/da ekim normu ve 200 g/da hümik asit uygulamasının Kayseri ili için çörekotu üretiminde en uygun miktarlar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental area of Erciyes University Agricultural Research and Application Center during the summer growing season of 2019-2020. The experiment was conducted in three replications according to randomized blocks split plots experimental design. Çameli black cumin variety was used as material in the experiment. The sowing rate (1, 2 and 3 kg/da) in the main plots and humic acid doses in the sub plots (Control, 100, 200, 400 g / da) were formed in this study. In the study, agronomic properties such as plant height, number of branches per plant, number of capsules per plant, number of seeds per capsule, thousand seed weight, seed yield, biological yield, harvest index, crude oil ratio and crude oil yield were examined. At the end of the study, the plant height varied between 38.73-47.80 cm, the number of branches per plant varied between 2.50-3.85, the number of capsules per plant varied between 3.35-4.90, the number of seeds per capsule varied between 64.94-75.52, thousand seed weight varied between 2.36-2.54 g, biological yield varied between 110.42-203.47 kg/da, seed yield varied between 36.15-50.78 kg/da, harvest index varied between 24.51-37.16%, crude oil rate varied between 34.02-39.84% and crude oil yield varied between 13.34-19.59 kg/da. As a result of this study, it can be said that 2 kg/da sowing rate and 200 g/da humic acid applications, providing the highest seed yeald, are the most suitable treatments for black cumin cultivation in Kayseri province.