Exploring the integration of digital storytelling to improve speaking skills in Arabic as a foreign language
Yabancı dil olarak arapça konuşma becerilerini geliştirmek için dijital hikaye anlatılmasının araştırılması
- Tez No: 653766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise Arapça dersindeki öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek için dijital hikaye anlatıcılığının derse entegrasyonunu araştırmaktır. Araştırma, ayrıca, öğrencilerin Arapça dersinde dijital hikaye anlatıcılığı kullanımının etkililiğine ilişkin algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmaya katılmak üzere, Türkiye'de dokuzuncu sınıfta okuyan 39 öğrenciden oluşan bir örneklem seçilmiştir. Nitel veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanırken, nicel verler (1) ön-son Arapça Dili Etkililik Anketi (ADEA), (2) araştırmacı tarafından tasarlanan bir anket ve (3) belge analizi (Öğrenciler tarafından üretilen hikayeler) ile nicel olarak toplanmıştır. Bulgular, deney ve kontrol grubu arasında Arapça sonrası Dil Etkililiği Anketi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Nitel ve nicel bulgular dijital hikaye tasarımının Arapça dersine entegre edilmesinin öğrencilerin Arapça dil becerilerini geliştirmek için etkili bir yöntem olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Nitel sonuçlara göre, öğrencilerin Arapça dersinde dijital hikaye tasarlama üzerine olumlu algıları oluşmuştur. Sonuçlar, Türkiye'deki Arapça dersinde öğretim teknolojilerinin kullanılması açısından gelecekteki araştırma çalışmaları için önemli çıkarımlara sahiptir ve güncel bir örnek sağlamaktadır. Arapça dersliklerinde dijital hikaye tasarımı entegrasyonunun dikkate alınmasının yararlı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to explore the integration of digital storytelling in Arabic as a Foreign Language (AFL) in high school classrooms to improve students' speaking skills. The research also aims to investigate the students' perceptions about the effectiveness of using digital storytelling in AFL classrooms. A sample of 39 students studying at ninth grade in Turkey is chosen to participate in this study. Data is collected quantitatively by a pre-post Arabic Language Efficacy Questionnaire (ALEQ), a post questionnaire designed by the researcher, and an analysis of document (Students-produced stories), while it is qualitatively gathered by conducting semi-structured interviews. The findings reveal that there is statistically significant difference between the experimental and control group in terms of post- Arabic Language Efficacy Questionnaire. The qualitative and quantitative findings demonstrate that integrating DS in AFL can be considered an effective method to improve students' Arabic language skills. According to the qualitative results, students have positive perceptions about using DS in AFL classrooms. The results have important implications and provide an up-to-date sample for future research studies in terms of using instructional technologies in AFL classrooms in Turkey. It can be stated that the integration of DS can be taken into consideration in AFL classrooms.