Hemostatik ajan olarak kullanılan fibringlue'nun intraabdominal adezyon oluşturmapotansiyelinin değerlendirilmesi
Fibrin as a hemostatic agent used gluek's assessment of itspotential to create intra-abdominal adhesions
  1. Tez No: 653796
  2. Yazar: VEYSEL GARANİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. BUĞRA KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmamızda abdominal operasyon yapılan sıçanlarda, operasyon sonrası hemostatik ajan olarak kullanılan Fibrin Glue (tisseel)'nun intraabdominal adezyon oluşturma potansiyelini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda toplam 30 rat, randomize olarak 3gruba ayrıldı. Kontrol grubuna çekal abrazyon sonrası sağ alt kadrandan 1x1 cmlik periton çıkartıldı. Diğer gruba Fibrin Glue(Tisseel)'nun uygulama sonrasında aynı işlem uygulandı. Çıkan sonuçlar histopatolojik ve adezyon skorlama yöntemiyle değerlendirildi. Bütün sonuçların istatistiksel analizi yapıldı. Tüm bulgular karşılaştıldığında sham, kontrol, Fibrin Glue(Tisseel) grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu gözlendi (p=0.003). İkili grup karşılaştırılmalarında; sham grubu ile kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu gözlendi (sırasıyla, p=0.013). Kontrol grubu ile Fibrin Glue grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0.05) fakat;3. grubun adezyon skor ortalaması,2. gruba göre daha yüksek olarak bulundu.. Histopatolojik değerlendirmede de istatistiksel olarak gruplar arası fark olduğu görüldü. Sonuç olarak Fibrin Glue(Tisseel)'nun intraabdominal adezyon oluşturma potansiyeli deneysel olarak değerlendirilmiş, makroskopik ve mikroskopik olarak yapılan karşılaştırmalarda sham, kontrol grubu, Fibrin Glue(Tisseel) grupları arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
. In this study, rats with abdominal surgery, which is used as a hemostatic agent after surgery Fibrin Glue (Tisseel) 's aimed to evaluate the potential of creating intra-abdominal adhesions. In our study a total of 30 rats were divided into 3 groups as mixed. in the control group after cecal abrasion 1x1 cm peritoneum was removed from the right lower quadrant. in the other group after the application of fibrin glue (tissel) the same process was applied. The results were evaluated with histopathologic and adhesion scoring method. Statistical analysis was performed for all the results. Compared to all the findings there was a statistically significant difference between sham, fibrin glue (tissel) and control group (p=0.003). At dual group comparisons, there was a statistically significant difference between sham and control groups (p=0.013). There was not a statistically significant difference between control and fibrin glue groups, but 3. groups average adhesion score was higher than 2. group. Also at the histopathological evaluation, there was a statistically difference between the groups. As a result of fibrin glue (Tisseel) 's intra-abdominal adhesion potential to create empirically evaluated, macroscopic and microscopic comparisons in the sham control group, fibrin glue (Tisseel) groups a significant difference was observed.