Adana yöresi içme sularının fluorür düzeylerinin saptanması
Determination of fluoride level in Adana areas drinking water
- Tez No: 65382
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Adana iline içme suyu sağlayan 68 kuyudan alınan su örneklerinin fluorür düzeyleri İSE ve iyonmetre ile tayin edildi.Bu kuyulardan 18 tanesinin ortalama fluorür içeriği 1 14.12,14 kuyunun 191.42, 22 kuyunun 335.14 ve 9 kuyunun 606.87 ug/L F- bulundu. Yüksek fluorür içeren kuyular Seyhan nehrinin kıyısında bulunmaktadır. Bu 9 kuyu hariç diğer kuyuların fluorür düzeyleri düşüktür. Bebeklerin ve 8 yaşından küçük çocukların diş ve kemik gelişimlerinin sağlıklı olması için fluorür düzeyi düşük olan kuyulara NaF halinde yeterli düzeyde fluorür eklenmelidir. Anahtar kelimeler.Fluor, Diş çürüğü, İçme suyu.
Özet (Çeviri)
Fluoride contents of samples taken from 68 drinking-water wells of province of Adana were determined by using ISE and an ionmeter.lt was found that 18 wells had a means value of 1 14.12, 14 wells had 191.42, 22 wells had 335.14 and 9 wells had 606.87 u.g/L fluoride. The wells which have high fluoride concentration are at near bank of Seyhan river. Except these 9 wells, the fluoride contents of others are low. Deficiency of fluoride of wells can be prevented by addition of sufficient NaF, so that babies and under 8 years old childeren have healthy teeth and bones. Key words : Fluoride, Drinking-water, Tooth cavity.