Üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with diagnosis of urinary system infection
- Tez No: 654016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Üriner sistem enfeksiyonu, çocukluk çağının üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyon hastalığıdır. Tanı ve tedavinin yetersizliği; son dönem böbrek yetmezliği, böbreklerde skarlaşma, hipertansiyon ve uzun dönemde büyüme-gelişme geriliği gibi sonuçlar yaratabilir. Bu çalışmada; kliniğimizde üriner sistem enfeksiyonu nedeniyle takip edilen hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarının, idrar kültüründe üreyen mikroorganizmaların antibiyotik direnç ve duyarlılıklarının retrospektif değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine Ekim 2017 ve Eylül 2019 tarihleri arasında servise yatırılan ve üriner sistem enfeksiyonu tanısı alan 1 ay-18 yaş arası 106 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların başvuru yaşı, cinsiyeti, başvuru şikâyeti, fizik muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, idrar kültüründe üreyen mikroorganizma ve aldıkları tedaviler hastane elektronik belge yönetim sistemindeki kayıtlardan elde edildi. Sonuçlar: Hastaneye başvuran çocuklarda klinik olarak şüphelenildiğinde üriner sistem enfeksiyonu düşünülmesi, hızlı tanı konulması, doğru tedavinin düzenlenmesi ve tedavi sonrası negatif idrar kültürüyle iyileşmenin kanıtlanması gerekmektedir. Çalışmamızda üriner sistem anomalisi olan hastalarda dirençli bakteri üremesi daha fazla olduğu görüldü. Dolayısıyla ampirik tedavi buna göre planlanmalı ve endikasyon varlığında görüntüleme yöntemleriyle altta yatan üriner sistem anomalileri açısından dikkatle incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Urinary tract infection is the most common infectious disease after childhood upper respiratory tract infections. Failure of diagnosis and treatment; may cause end-stage renal failure, scarring in the kidneys, hypertension and long-term growth and developmental delay. In this study; We aimed to retrospectively evaluate the clinical, laboratory and imaging results of patients who were followed up for urinary tract infection in our clinic, and the antibiotic resistance and sensitivity of microorganisms grown in urine culture. Materials and Methods: 106 patients aged 1 month to 18 years who were hospitalized in the Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Çanakkale Onsekiz Mart University between October 2017 and September 2019 and diagnosed with urinary tract infection were evaluated retrospectively. The age and gender of the patients at admission, complaints of admission, physical examination findings, laboratory and imaging findings, microorganism reproducing in urine culture and the treatments they received were obtained from the records in the hospital electronic document management system. Result: When clinically suspected in children admitted to the hospital, urinary tract infection should be considered, rapid diagnosis should be made, correct treatment should be arranged and recovery should be proven with negative urine culture after treatment. In our study, it was observed that resistant bacteria growth was higher in patients with urinary system anomalies. Therefore, empirical treatment should be planned accordingly and should be carefully examined in terms of underlying urinary system anomalies with imaging methods in the presence of indications.