Böbrek iskemi-reperfüzyon modeli oluşturulan ratlarda astaksantin maddesinin otofaji üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of astaxanthin on autophagy in renal ischemia-reperfusion modeled rats
  1. Tez No: 654032
  2. Yazar: AYŞEGÜL KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı böbrek iskemi reperfüzyon hasarı olan ratlarda astaksantinin otofaji üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada 40 adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar Grup 1 (Sham), Grup 2 (İ/R), Grup 3 (Atx 5 mg/kg+İ/R), Grup 4 (Atx 10 mg/kg+İ/R), Grup 5 (Atx 25 mg/kg+İ/R) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. 1 ve 2. gruplardaki sıçanlara 7 gün boyunca gavajla astaksantin çözücüsü (zeytinyağı) verildi. 3, 4 ve 5. gruplardaki sıçanlara ise 7 gün boyunca gavajla zeytinyağında çözülmüş farklı dozlarda astaksantin verildi. 7. günün sonunda tüm gruplardaki sıçanlara bilateral olarak 45 dk böbrek iskemi sonrası 24 saat reperfüzyon yapıldı. Serum örneklerinden BUN ve Kreatinin seviyeleri ölçüldü. TAS-TOS düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Böbrek dokusundan SOD ve MDA düzeyleri ölçüldü. Böbrek dokuları hematoksilen-eozin boyama metodu ile boyandı. Böbrek dokularında Beclin-1, LC3 ve p62 seviyeleri immünohistokimyasal yöntemle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate effect of astaxanthin on autophagy in rats with renal ischemia reperfusion injury. Material and Method: In this study 40 male Sprague-dawley rats were used. The rats were divided into 5 groups; Group1 (Sham), Group2 (I/R), Group3 (Atx 5 mg/kg+I/R), Group4 (Atx 10 mg/kg+I/R) and Group 5 (Atx 25 mg/kg+I/R). The rats in groups 1 and 2 were given astaxanthin solvent (olive oil) by gavage for 7 days. The rats in groups 3, 4 and 5 were given different doses of astaxanthin dissolved in olive oil by gavage during 7 days. At the end of 7th day, rats in all groups were performed bilateral renal ischemia for 45 minutes then reperfusion for 24 hours. BUN and creatinine levels from serum samples were measured. TAS-TOS levels were measured by ELİSA method. SOD and MDA levels from renal tissue were measured. Kidney tissues were stained with Hematoxylin-eosin method. Beclin-1, LC3, p62 levels in renal tissues were detected by immunohistochemistry method. Results: The levels of BUN and creatinine in the I/R group were detected to increase relative to the sham group, while in the astaxanthin groups it was lower.