Turgut Özal Tıp Merkezi'ne 2009-2018 yılları arasında başvuran prostat kanserli hastaların tedavi seçeneklerinin incelenmesi
Investigation of treatment options of prostate cancer applying to Turgut Ozal Medical Center between 2009-2018
- Tez No: 654036
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PCa), son yıllarda görülme sıklığı artan ve yaşam süresini tehdit eden kanserlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada erkeklerde sık görülen PCA'nın tedavi alternatiflerinin değerlendirilerek hasta açısından en uygun ve maliyet etkin, uygulanabilir seçenekleri ortaya koymak amacıyla İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne 2009-2018 yılları arasında başvuran prostat kanserli hastalarının tedavi seçeneklerinin incelendi. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne 2009-2018 yılları arasında başvuran prostat kanserli hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların tanı aldıktan sonraki tedavileri ve takipleri hastane kayıtlarından araştırıldı. Veri analizinde Bonferroni düzeltmeli Pearson Ki-Kare testi kullanıldı. İncelenen yıllar ile tedavi seçeneklerine ilişkin sayılar arasındaki doğrusal olmayan ilişkilerin incelenmesinde polinom regresyon modeli kullanıldı. Her bir nitel ve nicel değişkenler için uygun grafikler yıllara göre çizildi. Bütün veri analizlerinde grafik çizimleri için Microsoft Excel 2019 ve karşılaştırmalarda ise R paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Prostate cancer (PCa) is one of the most life-threatening cancers with an increasing prevalence in the last world. Evaluating the treatment alternatives of PCa, they turned out to be the most appropriate and cost-effective and applicable before the patient to İnönü University Turgut Özal Medical Center 2009-2018 Materials and Methods: Patients with prostate cancer who applied to İnönü University Turgut Özal Medical Center 2009-2018 were retrospectively analyzed. The treatment and follow-up of the patients were investigated from the hospital records. Pearson's Chi-Square test with Bonferroni correction in data analysis. The polynomial regression model was also used to examine the nonlinear relationships between the studied years and the numbers of the treatment options. Appropriate graphs were drawn by years for each qualitative and quantitative variables. With Microsoft Excel 2019 for graphic drawings in all data analyzes and R software for comparisons.