Normal akım-düşük akım-minimal akım anestezi uygulanan olgularda maliyet karşılaştırılması
Cost comparison in cases with normal FLOW-LOW FLOW-minimal FLOW anesthesia
- Tez No: 654167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKSEN DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Maliyet ve çevre koruyucu önlemlerin giderek önemsendiği günümüzde düşük akımlı anesteziye olan ilgi giderek artmaktadır. Biz de laparoskopik kolesistektomi gibi kısa süreli cerrahilerde düşük akımlı anestezinin olgular üzerindeki etkilerini ve maliyet etkinliğini araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Laparoskopik kolesistektomi yapılan ASA 1-2 risk grubundaki 120 olgu çalışmaya alındı. Çalışma üç gruptan oluşmaktaydı. Tüm olgulara operasyon odasında rutin noninvaziv monitorizasyon uygulandıktan sonra propofol ve fentanil ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Anestezi idamesi de sevofluran ve iv remifentanil infüzyonu ile yapıldı. İntraoperatif takipte olgunun bulunduğu gruba göre taze gaz akımı uygulandı. Grup 1; normal akım=2 l/dk, Grup 2; düşük akım=1 l/dk, Grup 3; minimal akım=0,5 l/dk şeklinde ayarlandı. İntraoperatif dönemde olguların tüm vital bulguları kayıt altına alındı. Bunun dışında invaziv arter monitorizasyonu uygulanarak kan gazı takibi yapıldı. Anestezi cihazı yardımıyla da gaz parametreleri, tüketimler kayıt altına alındı. Cerrahi bitimi sonrasında neostigmin ile dekürarize edilen olgular postoperatif derlenme ünitesinde postoperatif komplikasyonlar açısından takip edildi ve yan etki görülmeyen olgular servise nakil edildi. Bulgular: Gruplar karşılaştırıldığında cerrahi süreler ve demografik veriler açısından anlanmlı bir fark saptanmadı. İntraoperatif vital bulgulara bakıldığında gruplar arasında fark saptanmadı. EtCO2 takiplerine bakıldığında gruplar arasında fark bulunmadı. 0,5 l/dk akım grubunda hipoksiyi önleme amacıyla daha yüksek FiO2 değerleri uygulandığı için FiO2 ve FeO2 değerleri gruplar arasında farklılık gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Nowadays, where cost and environmental protection measures are increasingly important, interest in low-flow anesthesia is increasing. We wanted to investigate the effects and cost-effectiveness of low-flow anesthesia on patients in short-term surgeries such as laparoscopic cholecystectomy. Material and Method: 120 patients in ASA 1-2 risk group who underwent laparoscopic cholecystectomy were included in the study. The study consisted of three groups. Anesthesia was induced with propofol and fentanyl after routine non-invasive monitoring in all patients in the operating room. Maintenance of anesthesia was also maintained with sevoflurane and iv remifentanil infusion. In the intraoperative follow-up, fresh gas flow was applied according to the patient group. Group 1; medium flow = 2lt / min, Group 2; low flow = 1lt / min, Group 3; minimal flow = 0,5 lt/ min. In the intraoperative period, all vital signs of the patients were recorded. In addition, blood gas monitoring was performed by using invasive arterial catheterization. With the help of the anesthesia device, gas parameters and consumption were recorded. After the end of the surgery, the patients were antagonized with neostigmine and followed up in the postoperative recovery unit for postoperative complications. Patients without side effects were transferred to the service. Results: There was no difference between the groups in terms of demographic data and duration of surgery. When intraoperative vital signs were examined, no difference was found between the groups. When EtCO2 follow-ups were examined, no difference was found between the groups. Both FiO2 and FeO2 values differed between the groups. The difference was caused by applying higher FiO2 values in the 0,5 l / min flow group to prevent hypoxia.