The intellectual foundations of the Turkish National Student Union (MTTB), 1965-1980
Milli Türk Talebe Birliği'nin (MTTB) entelektüel temelleri, 1965-1980
  1. Tez No: 654199
  2. Yazar: İSMAİL YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Türkiye'de bir dönem İslami gençlik hareketinin önemli bir temsilcisi olan Milli Türk Talebe Birliği'nin (MTTB) siyasi ideolojisinin entelektüel temellerini birliğin yayınlarını analiz ederek incelemektedir. Bu tezde, siyasal kavramların analizi ile MTTB'nin ideolojik yöneliminin Türk siyasal düşüncesinde, özellikle sağ-sol siyaseti çerçevesinde, konumlandığı yerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmada 1965-1980 yılları arasındaki MTTB yayınlarında sıklıkla kullanılan inkılap, nizam, fetih ve medeniyet kavramlarının analizi yapılmıştır. Böylece birliğin devlet, siyasal düzen ve milli kimlik konularına yaklaşımındaki değişimler değerlendirilmiştir. Bu çalışma, ayrıca bahsedilen dönemdeki entelektüel tartışmaların MTTB üzerindeki etkilerini de araştırmaktadır. Bu tezdeki kavramsal analiz MTTB'nin devam eden Soğuk Savaş bağlamında, Türkiye dışındaki İslamcı düşünürlerin sömürgecilik dönemi sonrası fikirleri, Türkiye'deki ana akım muhafazakâr milliyetçi düşünce geleneği ve geleneksel tarikat öğretilerinden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Böylece, birlik Osmanlı tarihini ideal bir siyasal düzen ve medeniyet örneği olarak tanımlayan kendine has bir İslami kimlik inşa etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the intellectual foundations of the ideology of the Turkish National Student Union (MTTB) by analyzing the publications of this organization, once a paragon of Islamic youth activism in Turkey. It aims to scrutinize the place of the ideological orientation of the MTTB in the broader ideological spectrum of Turkish political thought. Through this analysis, this study questions some prevalent assumptions about the right-left wing distinction in Turkish political thought concerning the ideological position of the MTTB. To this end, it analyzes several key political concepts, namely revolution, order, conquest, and civilization, in the magazines published by the union between 1965 and 1980. The study reveals how the MTTB's ideological position against the state, political order and national identity had undergone change over the years. It also discusses the influence of the intellectual context of time on the changing ideological configuration of the union. The analysis demonstrates that in the context of the Cold War, post-colonial visions of Islamist trends, mainstream conservative nationalist political thought in Turkey and the principles of Naksibendi order had shaped the ideological configuration and strategy of the MTTB in a way that it acquired a distinct Islamic identity with a strong emphasis of the Ottoman past as a righteous model of political order and civilization.