Şemseddîn-i Sivâsî'nin Gülşen-Âbâd mesnevisinde tasavvufî unsur olarak çiçekler
The flowers as a sufi element in Gülşen-Abad mesnevi of Şemseddîn-i Sivâsî
  1. Tez No: 654374
  2. Yazar: MERYEM MERVE ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada on altıncı yüzyılın önde gelen sûfî şairlerinden Halvetiyye tarîkatinin Şemsiyye kolunun kurucusu Şemseddîn-i Sivâsî'nin (öl. 1006/ 1597) kaleminden çıkan Gülşen-âbâd adlı tasavvufî mesnevi incelenmiştir. Baharû's-sûfiyye olarak da anılan 557 beyitlik mesnevide; gül, çiğdem, sünbül, zerrîn, benefşe, lâle, sûsen, zambak, nilüfer ve nergis olmak üzere on adet çiçek ele alınmıştır. Tez çalışmasında da eserde yer alan on adet çiçeğin tasavvuf terminolojisinde temsil ettiği konular incelendi. Üç ana bölümden meydana gelen bu çalışmada öncelikle Şemseddîn-i Sivâsî'yi ve Gülşen-âbâd'ı daha iyi anlayabilmek için yaşadığı dönem, eserleri, tasavvufî şahsiyeti ve mesneviye dair belli başlıklı bazı konular gözden geçirildi. Şemseddîn-i Sivâsî'nin mürîdânına seyr ü sülûk hikmetlerini vahdet-i vücûd açısından öğretmek üzere kaleme aldığı bu eserde, nefis terbiyesi yolunda sûfînin özelliklerini ve mürîd-mürşid ilişkisini anlatmıştır. Tezde çiçeklerin temsil ettiği tasavvufî unsurların tahlili yapılarak, bu unsurların tasavvuf terminolojisindeki yerleri, lugat mânâları, mevcutsa Kur'ân-ı Kerîm ve hadîs-i şerîflerdeki açıklamaları ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, one of the eading Sufis Poetrist of the XVI. Century, Halvetiyye Cult's idesect that named Şemsiyye's founder Şemseddîn-i Sivâsî's Gülşen-Abad (mesnevi type) that includes tasavvufi elements wase xamined. In this 557 couplets which called Baharu's Sufiyye, rose, crocus, hyacinth, jonquil, violet, tulip, süsen, lily, waterlily, narcissus flowersmeaing in tasavvuf terminology and by considering the order in which the flowers take place in the work, the section in which they take place was studied by classifying the maccording to the irtitlesand couplets. Primarily in this work which has three main parts, in order to beter understand Şemseddîn-i Sivasi and his work which called Gülşen-Abad some to picsrelated to the time line he lived, his works, his sectand mesnevi were're viewed. Şemseddîn-i Sivasi wrote in this work to explain the order of Seyr u Sülûk order's wisdom in terms of Vahdet-i Vücud for his followers. The followers of Cult and features that they have an dexplained murid-murshid relationship, the characteristics that should be in Sufi. By analysing mystical elements represented by flowers the place of the elements in Sufi terminology, ifany the explanatios in the Holy Quran and hadits were examined together.