Çocuklarda görülen oral patolojik lezyonların retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of oral pathological lesions in children
- Tez No: 654405
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pediatrik popülasyonda oral ve maksillofasiyal bölgede görülen patolojik lezyonların çoğunluğu benign lezyonlar olsa da lezyonların sıklığının bilinmesi, lezyonun erken safhada teşhis edilerek olası komplikasyonların azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma; Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran çocuk hastalardaki oral patolojik lezyonları, veri tabanında kayıtlı biyopsi raporları üzerinden araştırmış, intraosseöz lezyonların kayıtlı panoramik radyografi verileri değerlendirilmiştir. Yaşları 0-15 arasında değişen, tanı konulmuş 320'si erkek ve 205'i kız toplam 525 çocuk hasta, lezyon çeşitlerine göre 7 gruba ayrılmıştır. Cinsiyet, yaş grupları, lokalizasyon verileri ve intraosseöz lezyonların panoramik verileri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre, 2013-2020 yıllarında alınan 8357 biyopsinin 626'sı (%7,5) çocuk popülasyonuna aitti. Çocuk yaş grubunda en sık rastlanılan oral patolojik lezyon grubunu odontojenik lezyonlar oluşturmuş, bunu diğer çeşitli lezyonlar ve reaktif/inflamatuar lezyonlar izlemiştir. En sık rastlanılan oral patolojik lezyonlar sırasıyla; dental folikül, dentigeröz kist, radiküler kist, kompound odontoma ve fibroepitelyal hiperplazi olmuştur. Sadece iki hastada malign lezyon tanısı belirlenmiştir. Sonuç olarak, epidemiyolojik çalışmalarla birlikte pediatrik popülasyonda oral patolojik lezyonların prevalansının bilinmesi, yaş, cinsiyet, lokalizasyon dağılımlarının ve radyografik bulgularının değerlendirilmesi; lezyonun erken teşhisinde, ayırıcı tanısında ve tedavi planlamasında diş hekimlerine yardımcı olacak önemli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Although most pathological lesions observed in oral and maxillofacial area within pediatric population are benign lesions, being informed about the frequency of lesions is crucial to diagnose the lesion in its early stage and to reduce the possible complications. In this study, oral pathological lesions observed in children applied to Department of Pediatric Dentistry of Faculty of Dentistry, Gazi University have been examined through biopsy reports stored in the database and panoramic radiography data relating to intraosseous lesions have been assessed. A total of 525 diagnosed pediatric patients, 320 of them were male and 205 of them were female and their ages were ranging from 0 to 15, have been divided into 7 groups in terms of the lesion types. Genders, age groups, localization data and panoramic data relating to intraosseous lesions have been recorded. Collected data have been statistically analyzed. In accordance with the findings of this study, 626 biopsy specimens of 8357 (7.5%) collected between 2013 and 2020 have belonged to pediatric population. The most frequent oral pathological lesion type seen at the pediatric age group has been identified as odontogenic lesions and those have been followed by miscellaneous lesions and reactive/inflammatory lesions. The most frequent oral pathological lesions are dental follicle, dentigerous cyst, radicular cyst, compound odontoma and fibroepithelial hyperplasia respectively. Only two patients have been diagnosed as malign lesion. Consequently, being informed about the prevalence of oral pathological lesions in pediatric population by means of epidemiological studies and the assessment of age, gender, localization distributions and radiographic findings will provide the dentists with vital information about early and differential diagnosis of the lesion and treatment planning.