İndol-3-karbinol ve 3,3'-diindolilmetan moleküllerinin antialzheımer, antiparkinson, antidepresif ve antioksidan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects antialzheimer dissease, antiparkinson dissease, antidepressive and antioxidant activities of indole-3-carbinol and 3,3'-diindolylmethane molecules
  1. Tez No: 654460
  2. Yazar: EDANUR ERÜMİT BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA AKINCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Parkinson, şizofreni ve Alzheimer hastalıklarının artışı, dünyada yaşlı nüfusun artışıyla paralel olarak ilerlemektedir. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) 2004'deki raporuna göre demans hastalıklarından müzdarip dünyada 29.4 milyon (Parkinson+Alzhemier) hasta varken bu oranın 20 yılda bir yaklaşık ikiye katlanarak 2023 yılında 58.8 milyon ve 2045 yılında ise 118 milyon vaka olacağı öngörülmektedir. Çalışmamızdaki amaç tam olarak tedavi yolu bulunamayan nörodejeneratif hastalıkların iyileştirme sürecinde kullanılabilecek etken maddeye ulaşabilmektir. Geçmişte yapılan çalışmalar göz önüne alındığında kullanacağımız maddemizin kimyevi yapısı ve kullanılacak enzimler bu konuda oldukça ümit vermektedirler. Kullanacağımız madde ve yöntemlerin daha önce bu konuda yapılan çalışmalarda kullanılmamış olması özgün değeri oluşturmaktadır. Hedefimiz dünya üzerinde bu hastalıklardan müzdarip insanlara daha kaliteli yaşam sürebilmeleri için hastalığı geciktirecek, bıraktığı hasarları ortadan kaldıracak veya hafifletebilecek çözüm yolunda bir basamak olabilmektir.
Özet (Çeviri)
The increase in Parkinson's disease, schizophrenia and Alzheimer's disease progresses in parallel with the increase in the elderly population in the world. According to the World Health Organization (WHO) report in 2004, there are 29.4 million (Parkinson + Alzhemier) patients in the world who suffer from dementia diseases, and this ratio is estimated to be approximately twice in 2023 and 58.8 million in 2023 and 118 million in 2045. The aim of our study is to reach the active substance which can be used in the healing process of neurodegenerative diseases which can not be found exactly. Considering the studies done in the past, the chemical structure of the substance we will use and the enzymes to be used give hope in this regard. The fact that the materials and methods that we will use are not used in the studies on this subject constitutes the original value. Our aim is to be a step towards a solution that will delay the disease and eliminate the damages that it has caused, in order to enable people who suffer from these diseases to live more quality life.