Sürekli öfke, öfke ifade tarzı ve anksiyetenin nikotin bağımlılığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of continuous anger, angry expression and anxiety with nicotine addiction
  1. Tez No: 654637
  2. Yazar: GAMZE GÜLEŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ve anksiyetenin nikotin bağımlılığı ile ilişkisini ortaya koymaktadır. Araştırmada Beykent Üniversitesi' nde aktif olarak öğrenim gören ve sigara kullanan 18-27 yaş aralığındaki 427 katılımcı üzerinden örneklem oluşturulmuştur. Araştırmada verilerin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”,“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”ve“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t-testi, ANOVA ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların anksiyete düzeyleri ile sürekli öfke durumları, öfkeyi dışa yansıtma ve öfkeyi içe atma davranışları arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuşken, öfke kontrol düzeyleri ile negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin nikotin bağımlılığı ile sürekli öfke durumları, öfkeyi dışa yansıtma ve öfkeyi içe atma davranışları arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuşken, öfke kontrol düzeyleri ile negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin anksiyete düzeyleri ile nikotin bağımlılığı düzeyleri arasında istatistiksel olarak ilişki tespit edilmemiştir. Araştırmada öğrencilerin sürekli öfke durumlarının nikotin bağımlılıklarını yordadığı, diğer öfkeye ait unsurların bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research reveals the relationship between trait anger and anger expression and anxiety with nicotine addiction. In the study, a sample was created out of 427 participants who are actively studying at Beykent University and who smoke, between the ages of 18-27.“Personal Information Form”,“Trait Anger and Anger Expression Scale”,“Beck Anxiety Scale”and“Fagerström Nicotine Dependence Test”were used to collect data in the study. Relational scanning model was used in the research. Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Groups t-test, ANOVA and Kruskal Wallis H Test were used to analyze the data. As a result of the study, a positive correlation was found between the anxiety levels of the participants and their trait anger, anger-out and anger-in behaviors, while a negative relationship was found with their anger control levels. While a positive correlation was found between students' nicotine addiction and trait anger, anger-out and anger-in behaviors, a negative correlation was found with anger control levels. In addition, no statistically significant relationship was found between students' anxiety levels and nicotine addiction levels. In the study, it was determined that students' trait anger states predicted their nicotine addiction, and other anger-related factors had no effect.