Üniversite öğrencileri örnekleminde travma sonrası stresin umutsuzluk üzerindeki etkisinin incelenmesi
Study of the effect of post-traumatic stress on despair in a sample of collage students
  1. Tez No: 654638
  2. Yazar: İREM AYAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde travma sonrası stres düzeylerinin umutsuzluk üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin travma sonrası stres ve umutsuzluk düzeyi ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul bölgesinde yaşayan 18-24, 25-35 ve 36+ yaş aralığındaki 340 adet üniversite öğrencisi ile araştırmanın örneklemi oluşturulmuştur. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Travma Sonrası Stres Bozukluğu Soru Listesi”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS statistics 20.0 programında yapılmıştır. Ölçekler üzerindeki demografik farkların analizinde“Bağımsız Örneklem t”ve“ANOVA(Tek Yönlü Varyans Analizi)”testleri kullanılmıştır. Çalışmada umutsuzluk düzeyi ile travma sonrası stres bozukluğu düzeyi arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon tekniği ile hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucu, cinsiyetin, yaşın, eğitim düzeyinin ve yaşanılan yerin etkilemediği bunun yanında travma sonrası stres ile umutsuzluk arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları önceki literatür eşliğinde yeni araştırmalara yol gösterecek şekilde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of post-traumatic stress disorder levels on despair in college students. The aim of the study is to identify the relationship between post-traumatic stress and hopelessness levels of college students. For this purpose, a sample of 340 university students aged 18-24, 25-35 and 36+ living in the Istanbul region was formed. Relational Survey Model were used in the study.“Personal Information Form”,“Beck despair scale”and“Post-Traumatic Stress Disorder question list”were used in the research. Statistical analyses were performed in IBM SPSS statistics 20.0 program.“Independent sample t”and“ANOVA(one-way analysis of variance)”tests were used in the analysis of demographic differences on the scales. In the study, the relationship between the level of despair and the level of post-traumatic stress disorder was calculated using the Pearson correlation technique. As a result of the assessments, it was found that gender, age, level of education and place of life did not affect, as well as a significant relationship between post-traumatic stress and despair. Research results were discussed and suggestions were made to guide new research accompanied by previous literature.