Bölgeli devlet
Regionalized state
- Tez No: 481119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmada bölgeli devlet modeli, devlet modellerinden biri olarak incelenmiştir. Öncelikle bölgeye ilişkin kavramlar genel bir perspetktifte ele alındıktan sonra bölgeli devletin diğer devlet modelleri olan federal ve üniter devletten farklılıkları belirtilerek bağımsız bir kategori olduğu ortaya konmaktadır. Bu farklı devlet modeli kategorisinin XX. yüzyılda meydana gelme sebepleri irdelenmekte ve daha sonra bölgeli devletin temel ilkeleri/unsurları bölgeli devlet örnekleri çerçevesinde tespit edilmektedir. Ve nihayetinde bölgeli devlet ile ulus arasındaki ilişki incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, regionalized state was examined as a state model. Primarily, after concepts in regard to region is aproached in general perspective, regionalized state is revealed as a independent category by indicating differences with other state models which is federal state/government and unitary state. Occurrence, which is in XX. Century, reasons of this different state model category is scrutinised and after that basic principles/elements of regionalized state is determined under regionalized state examples. And ultimately relation between regionalized state and nation is analysed.