Yetişkin kadınlarda diyet inflamatuar yükü ile yeme davranışı ve yorgunluk arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between dietary inflammatory load with eating behavior and fatigue in adult women
- Tez No: 804809
- Danışmanlar: PROF. AYLİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sağlıklı yaşamın önemli parametrelerinden biri de sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı örüntüye sahip diyetin, fizyolojik ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra yetişkinlerde mental sağlığın, yorgunluğun, yaşam ve uyku kalitesini iyileştirebileceği bildirilmiştir. Ayrıca inflamatuar hastalıklardan olan diyabet, kardiyometabolik hastalıklar, metabolik sendrom ve romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde de önemli bir parametre olduğu kabul edilmiştir. Antiinflamatuar diyetin yorgunluğun tedavisinde de önemli bir parametre olabileceği belirtilmektedir. Bireyler beslenme ihtiyacının karşılanması esnasında farklı yeme davranışı göstermektedirler. Yeme davranışının besin seçiminde ve sağlıklı diyet içeriğinin oluşturulmasında önemli rolü bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yetişkin kadınlarda diyet inflamatuar indeksi (Dİİ) ve yeme davranışı ile yorgunluk arasındaki olası ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini 19-39 yaş arası, Türkiye'nin herhangi bir şehrinde kalıcı ikamet eden, sosyal medya platformları (Twitter, Instagram, Facebook) kullanılarak oluşturulan duyuruya katılmaya gönüllü olduğuna dair yanıt veren ve dâhil olma ve dışlanma kriterlerine göre uygun olduğu belirlenen kadınlar oluşturacaktır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü tip 1 hata düzeyi α= 0,05 ve testin gücü 1-β= 0,80 olarak alınarak G Power 3.1.9.7 Paket Programı ile en az 200 kişi olarak hesaplanmıştır. Stres, depresyon ve anksiyete ile birlikte; yaygın bir mental bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Stresin çeşitli yaşam tarzı faktörleriyle ilişkili olduğuna dair kesin kanıtlar bulunmaktadır. Antiinflamatuar diyet sağlığın iyileştirilmesinde, yorgunluk, depresyon/stres ve anksiyete ile sağlıklı yeme davranışı ve kronik hastalıkların tedavisinde potansiyel role sahiptir. Çalışma sonucunda Dİİ skoru yüksek olan yetişkin kadınların yeme davranışı ölçeği puanlarının; yorgunluk ölçeği puanlarının; DASS-21 (Depresyon- Anksiyete- Stres Ölçeği) ölçek skorunun depresyon, anksiyete ve stres alt başlıklarının tümünde daha yüksek olması beklenmektedir. Diyet İnflamatuar yükü yüksek olan kadınların bazı antropometrik ölçümlerinin farklılık göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthy and balanced diet is one of important parameters of healthy life. It has been reported that a diet with a healthy pattern can improve mental health, fatigue, quality of life and sleep in adults as well as meeting physiological needs. It has also been accepted as an important parameter in the treatment of inflammatory diseases such as diabetes, cardiometabolic diseases, metabolic syndrome and rheumatoid arthritis. It is stated that anti-inflammatory diet can be an important parameter in the treatment of fatigue. Individuals show different eating behaviors while meeting their nutritional needs. Eating behavior has an important role in food choice and building of healthy diet content. The aim of this study was to determine the possible relationship between dietary inflammatory index (DII) and eating behavior and fatigue in adult women. The sample of the study will consist of women aged 19-39, residing permanently in any city in Turkey, responding to the announcement made using social media platforms (Twitter, Instagram, Facebook) that they are willing to participate and determined to be suitable according to the inclusion and exclusion criteria. The sample size of the study was calculated as at least 200 people using the G Power 3.1.9.7 Package Program, taking the type 1 error level as α= 0.05 and the power of the test as 1-β= 0.80. Along with stress, depression and anxiety; It is defined as a common mental disorder. There is conclusive evidence that stress is associated with a variety of lifestyle factors. The anti-inflammatory diet has a potential role in improving health, treating fatigue, depression/stress and anxiety, healthy eating behavior and chronic diseases. As a result of the study, the eating behavior scale scores of adult women with high DII scores; fatigue scale scores; DASS-21 (Depression-Anxiety-Stress Scale) scale score is expected to be higher in all sub-headings of depression, anxiety and stress. Some anthropometric measures of women with a high dietary inflammatory load are expected to differ.