Köftelerin bazı kalite özelliklerine bamya müsilaj bazlı yenilebilir kaplamanın etkisi
The effect of okra mucilage based edible coating on some quality properties of meatballs
- Tez No: 655272
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bamya meyvesinden elde edilen müsilaj; nar çekirdeği yağı (Punica granatum) ve kekik yağı (Origanum heracleoticum L.) ile kombine edilerek farklı yenilebilir kaplama malzemeleri oluşturulmuştur. Köfte numuneleri bu kaplama malzemeleri ile kaplanarak, soğuk depolama boyunca kaplamaların numunelerin bazı kalite kriterlerine ve raf ömrü üzerine etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Köfte numuneleri; kaplamasız (K0) ve bamya müsilaj - % 1 gliserol (K1), bamya müsilaj - % 1 gliserol - % 1 nar çekirdeği yağı (K2), bamya müsilaj - % 1 gliserol - % 1 kekik yağı (K3) ile kaplanarak dört grup oluşturulmuştur. Numuneler 4°C'de 9 gün depolanmıştır. Depolamanın 1., 3., 5., 7. ve 9. günlerinde mikrobiyolojik analizlerden toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), toplam psikrofilik aerobik bakteri (TPAB), Lactobacillus spp., Pseudomonas spp., Enterobacteriaceae ve maya/küf sayıları; kimyasal analizlerden tiyobarbitürik asit reaktif substans (TBARS), pH, aw ve renk analizleri yapılmıştır. Ayrıca depolamanın 1., 3., 5., 7. ve 9. günlerinde duyusal analiz testleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Mikrobiyolojik analiz sonuçları incelendiğinde; depolama süresince gruplar arasında TMAB, TPAB, Lactobacillus spp., Pseudomonas spp., Enterobacteriaceae ve maya/küf sayılarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Fakat kontrol grubunun ortalama Lactobacillus spp. ve Pseudomonas spp., sayısı depolamanın 9. gününde diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur (p>0.05). Ayrıca kekik yağı eklenen kaplamaların ortalama TMAB ve Lactobacillus spp. sayısının, depolamanın 9. gününde diğer gruplara göre daha az olduğu saptanmıştır (p>0.05). Kekik yağının eklendiği gruplarda ortalama Enterobacteriaceae sayısı depolamanın 3., 5., 7., ve 9., günlerinde diğer gruplara göre daha az olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Kimyasal analiz sonuçları incelendiğinde; kekik yağı katkılı kaplama malzemelerinin uygulandığı gruplarda TBARS değerlerinin daha düşük, depolama boyunca meydana gelen artışın daha yavaş olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Ayrıca depolamanın 7. ve 9.
Özet (Çeviri)
Aim: Different edible coating materials were created by combining mucilage obtained from okra fruit with pomegranate seed oil (Punica granatum) and thyme oil (Origanum heracleoticum L.). Meatball samples were coated with these coating materials and the effects of the coatings on some quality criteria and shelf life of the product during cold storage were investigated. Materials and Method: The uncoated meatball samples were: uncoated (K0), coated with okra mucilage -1% glycerol (K1), pomegranate seed oil, okra mucilage -1% glycerol (K2), okra mucilage -1% glycerol -1% thyme oil (K3), and four groups were formed. Samples were stored at 4 ° C for 9 days. On days 1, 3, 5, 7, and 9 of storage, microbiological analyzes total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), total psychrophilic aerobic bacteria (TPAB), Lactobacillus spp., Pseudomonas spp., Enterobacteriaceae and yeast/mold numbers; chemical analyzes thiobarbituric acid reactive substance (TBARS), pH, aw and color analyzes were made from chemical analysis. In addition, sensory analysis tests were performed on the 1st, 3rd, 5th, 7th and 9th days of the storage. Results: When the microbiological analysis results were examined; the numbers of TMAB, TPAB, Lactobacillus spp., Pseudomonas spp., Enterobacteriaceae and yeast / mold did not show a significant difference between the groups during the storage period (p>0.05). But the average of the control group Lactobacillus spp. and Pseudomonas spp. were found higher than the other groups on the 9th day of storage (p> 0.05). In addition, the average of coatings with thyme oil added TMAB and Lactobacillus spp. number was found to be less than the other groups on the 9th day of storage (p> 0.05). It was determined that the average number of Enterobacteriaceae in the groups to which the thyme oil was added was lower than the other groups on the 3rd, 5th, 7th and 9th days (p> 0.05).