Hızlı katılaştırma yöntemiyle üretilen Ni-10Si-10Fe melt-spun süper alaşımlarının mikroyapısal ve mekaniksel karakteristikleri
Microstructural and mechanical characteristics of melt-spun Ni-10Si-10Fe super alloys
- Tez No: 655335
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hızlı katılaşma işlemi (RSP) sayesinde ergimiş alaşımlarda yüksek soğutma oranlarına (104-108 K/s) ulaşılmaktadır. RSP ile tane boyutunda küçülme, katı çözelti limitlerinde artış ve bazı durumlarda yarı-kararlı kristal ve amorf fazların oluşumu gerçekleşir. Oksidasyon ve korozyona karşı mükemmel dirençleri nedeniyle, nikel bazlı alaşımlar denizcilik uygulamaları, havacılık endüstrisi, ısı eşanjörleri, jet motorları, buhar jeneratörleri ve nükleer reaktörler gibi geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hızlı katılaşmış Ni-10Si-10Fe alaşımları Melt-Spinning tekniği ile üretildi. Alaşımların faz özellikleri, X ışını difraktometrisi ile tanımlanmıştır. Hızla katılaşan örneğin mikroyapısı elektron mikroskobu taranarak belirlendi. Hızlı katılaşan örneğin mikro sertlik özellikleri Vickers mikro sertlik testi ile test edildi. Ni-10Si-10Fe numunesinde mevcut olan fazlar α-Ni, βNi3Si, γ-Ni31Si12 ve δ-Ni2Si fazları olarak belirlenmiştir. Hızla katılaşmış numunenin mikro sertlik değerleri yaklaşık 850 HV'dir.
Özet (Çeviri)
Rapid solidification processing (RSP) involves exceptionally high rates of cooling (104–108 K/s) during solidification from the molten state. RSP allows a reduction in grain size, extended solid solution ranges, reduced levels of segregation and, in some cases, the formation of metastable crystalline and amorphous phases. Due to their excellent resistance to oxidation and corrosion, nickel-based alloys are used in a wide spectrum of applications like seawater applications, the aerospace industry, heat exchangers, jet engines, steam generators and nuclear reactors. Rapidly solidified Ni-10Si-10Fe alloys were produced by melt-spinning technique. The phase characteristics were idendified by X-ray diffractometry. The microstructue of the rapidly solidified sample were determined by scanning electron microscopy. The microhardness features of the rapidly solidified sample were tested by Vickers microhardness test. The phases present in the Ni-10Si-10Fe sample was determined to be α-Ni, βNi3Si, γ-Ni31Si12 and δ-Ni2Si phases. The microhardness values of the rapidly solidified sample are about 850 HV.