Kızartmalık mısırözü yağı kalitesinin iyileştirilmesinde üç farklı turunçgil albedosunun suni bir antioksidan ve adsorban ile karşılaştırılması
Comparison of three different citrus albedos with an artificial antioksidant and adsorbant in improvement of fried corn oil qaulity
  1. Tez No: 655354
  2. Yazar: KEZİBAN YAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kızartma yağlarının kullanım ömrü açısından kızartma işlemi sonucu oluşan zararlı bileşiklerin giderilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada doğal antioksidan kaynağı olarak 3 farklı turunçgil albedosu tozu (portakal, limon ve greyfurt %1 oranında), yapay antioksidan olarak BHT (%0,03 oranında) ve adsorban madde olarak bentonit (%3 oranında) mısırözü yağına eklenip, karışımı bir gün bekletmenin ardından süzerek kızartma yağının rejenere edilmesi ve tekrar kullanım ömrünün artıp artmadığı irdelenmiştir. Kızartma tekrarı ve ilave edilen adsorban veya antioksidana göre iletkenlik, p-anisidin değeri, indüksiyon zamanı, L* değeri, a* değeri, b* değeri, peroksit değeri, serbest asitlik değeri, toplam polar madde değeri ve kullanılan patateslerin sertlik değerinin incelenmesi ayrıca albedoların antioksidan aktiviteleri tespiti için çalışmalar ile kızartma yağında kıyaslamalar yapılmıştır. Albedo ekstraktlarının radikal süpürücü etkileri %20.09 ile %38.83 arasında bulunmuştur. Limon albedosu ekstraktının (%38,83) antioksidan aktivesinin diğer albedolara ve BHT'ye (%20.09) kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is important to remove harmful compounds formed as a result of frying process in terms of the quality of frying oils. In this study, 3 different citrus albedo powders (orange, lemon and grapefruit at the rate of 1%); As an artificial antioxidant, BHT was added to corn oil at a rate of (0.03%) and bentonite as an adsorbent at a rate of (3%). It is aimed to regenerate the frying oil by filtering the mixture after waiting for one day and to remove the harmful components formed in case of re-use. Conductivity, p-anisidine value, induction time, L* value, a* value, b* value, peroxide value, free acidity value, total polar substance value and hardness value of the potatoes used in the frying were examined. Studies were carried out to determine antioxidant activities and comparisons were made in frying oil quality parameters. When the DPPH inhibition% of Albedo extracts was examined, it was found between 20.09% and 38.83%. Antioxidant activity of lemon albedo extract (38.83%) was found to be higher compared to other albedo and BHT (20.09%).