Yerel seçimlerde seçmen davranışları: Kars ili örneği
Voters' behaviours in local elections: Case study of Kars province
  1. Tez No: 655482
  2. Yazar: ÖZER ELKIRMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE BURCU KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Temsili demokrasi açısından seçim, seçmen ve siyasi partiler vazgeçilmez unsurlar olarak görülmektedir. Belirli kriterlerle gerçekleştirilen seçimler toplum ve siyasi partiler üzerinde geleceğe dönük önemli etkiler yaratmaktadır. Asıl amacı iktidarı elde edebilmek olan siyasi partiler bu amacını gerçekleştirebilmek için seçmenleri çeşitli faktörlerle etkileme yolunu seçmektedirler. Buna bağlı olarak seçmenler de şahsi ve toplumsal faydalarını gerçekleştireceğini düşündükleri parti veya adaylara yönelirler. Seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen çıkar dışında da bir dizi faktör söz konusudur. Bunlar; demografik, ekonomik, sosyolojik, siyasal ve psikolojik faktörlerdir. Bu çalışmanın amacı Kars ili özelinde yerel seçimlerde seçmenin oy verme davranışını etkileyen faktörleri analiz etmektir. Yerel seçimlerde Kars Merkez Belediye sınırlarında yaşayan seçmenlerin, oy kullanma davranışının incelenmesini konu alan çalışmamızda en doğru sonuca ulaşmak için 427 kişilik örneklem grubu ile yüz yüze görüşülerek anket araştırması yapılmıştır. Anket istatistik paket programı tekniği ile değerlendirilerek sonuçlar tablolar haline getirilmiştir. Yapılan analize göre Kars ilinde parlamentoda grubu bulunan partilerin yapılaşmış bir seçmen desteği olmasına rağmen seçimleri kazandıran esas unsurun sosyolojik (etnisite) faktörler olduğu görülmüştür. Diğer bir ifade ile yerel seçimlerde seçmen davranışı söz konusu olduğunda etnisite faktörünün diğer faktörlere göre baskın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Election, voters and political parties are seen as indispensable elements in terms of representative democracy. Elections held with certain criteria create important prospective effects on the society and political parties. Political parties, whose main purpose is to grab power, choose to influence voters via various factors in order to achieve this goal. Accordingly, voters turn onto the parties or candidates which will bring personal and social benefits to themselves. Apart from interest, there are a series of factors that affect voting behavior of voters. These are demographic, economic, sociological, political and psychological factors. The aim of this study is to analyze the factors affecting voting behavior of local voters in province. In our study about analyzing the voting behaviors of voters living in the borders of Provincial Municipality of Kars at local elections, a questionnaire was conducted on a sample group of 427 by face-to-face interview method to get the most accurate results. The questionnaire was evaluated by technique of statistical package software and the results were tabularized. According to the analysis made, although the parties in the parliament have a well-established voter support in Kars, it was found that the main factor brought them the election victory was sociological (ethnicity) factors. In other words, when it comes to voters' behaviors at local elections, the ethnicity factor was found to be dominant over other factors.