In vitro evaluation of compressive strength and microleakage of stainless steel and bioflx crowns used for the restoration of primary molar teeth
Süt azı dişlerinin restorasyonunda kullanılan paslanmaz çelik ve bioflx kronların basma dayanımı ve mikrosızıntısının İn vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1013582
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ, PROF. DR. MELTEM ÖZDEMİR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Çocuk diş hekimliğinde prefabrike pediatrik kuronlar uzun süredir kullanılmaktadır. Bu çalışma, tipodont süt azı dişlerinde kullanılan prefabrike paslanmaz çelik kuronların (Kids Crown; Shinhung, Seul, Kore) ve BioFLX kuronların (Kids-e-Dental Llp, Mumbai, Hindistan) mikrosızıntı ve basma dayanımlarının in vitro olarak karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Mikrosızıntı testi boya penetrasyon yöntemiyle, basma dayanımı ise INSTRON 3345 cihazında gerçekleştirildi. Veriler NCSS 2007 programıyla istatistiksel olarak analiz edildi ve p < 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Sonuçlar, paslanmaz çelik kuronların BioFLX kuronlara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek ortalama basma dayanımına sahip olduğunu gösterdi (p=0,032). Ayrıca, paslanmaz çelik kuronların ortalama boya penetrasyon uzunluğunun BioFLX grubundan anlamlı şekilde düşük olduğu görüldü (p=0,026). Benzer şekilde, bu grubun ortalama boya penetrasyonu ve toplam siman uzunluğu yüzdesi (%) BioFLX'e göre anlamlı şekilde daha az bulundu (p=0,006). Toplam siman uzunluklarının ortalamaları ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi (p=0,660). Sonuç olarak, paslanmaz çelik kuronların daha yüksek basma dayanımına sahip olduğu ve mikrosızıntı önleme açısından BioFLX'ten daha başarılı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The use of prefabricated crowns has been well recognized in pediatric dentistry for a substantial time. This in vitro investigation assessed the microleakage and compressive strength of prefabricated stainless-steel crowns (SSCs) (Kids Crown; Shinhung, Seoul, Korea) and BioFLX crowns (Kids-e-Dental Llp, Mumbai, India) on typodont primary molars. Microleakage was assessed through dye penetration, and compressive strength was evaluated utilizing the INSTRON 3345 system. Data analysis was conducted using NCSS 2007. A p-value less than 0.05 was deemed significant. A statistically significant difference in mean compressive strength was observed, with SSCs exhibiting higher values than BioFLX crowns (p = 0.032). The mean dye penetration length was significantly lower in the SSC group compared to BioFLX (p=0.026), and the percentage of dye penetration relative to the total cement length was also significantly lower in the stainless-steel group (p=0.006). No significant difference in total cement length was identified between the groups (p=0.660). In summary, SSCs demonstrated superior compressive strength and greater resistance to microleakage than BioFLX crowns.