The implications of perceived injustice climate on organizational trustworthiness and job outcomes
Algılanan adaletsizlik ikliminin örgütsel güvenilirlik ve iş sonuçları üzerine etkileri
  1. Tez No: 655665
  2. Yazar: ALEKSANDRA KANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA ARZU WASTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, algılanan adaletsizlik ortamının, örgütsel güvenilirlik algıları aracılığıyla izlenim yönetimi ve seslilik üzerindeki etkilerini ve kişiye özgü anlaşmalar aracılığıyla örgütsel bağlılığa etkilerini incelemektedir. Ayrıca çalışanın gelenekselliğinin, paternalist üst yönetim algılarının ve çalışanın firma için değerinin bu ilişkilerdeki biçimleyici rolü de araştırılmaktadır. Algılanan adaletsizlik, Koçak, Wasti, Yosun, Bozer ve Dural (2014) tarafından geliştirilen“Patron Şirketi”ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Önerilen ilişkileri sınamak için bir nitel ve bir nicel çalışma yürütülmüş, nicel çalışmada SPSS PROCESS (Hayes, 2018) kullanılarak durumsal aracılık etkileri test edilmiştir. Patron Şirketi ölçeği ile ölçümlenen algılanan adaletsizliğin, örgütsel güvenilirlik algıları üzerindeki olumsuz etkisinin geleneksellik tarafından zayıfladığı hipotezi desteklenmiştir. Algılanan adaletsizliğin kişiye özgü anlaşmalar üzerindeki olumlu etkisi ancak çalışanın yöneticisi için değerli olduğu durumlarda çalışanın örgütüne duygusal ve devamlılık bağlılıklarını arttırmaktadır. Ancak, Patron Şirketi ölçeği ile ölçümlenen algılanan adaletsizliğin izlenim yönetimi ve algılanan örgütsel güvenilirlik aracılığıyla seslilik üzerinde önerilen etkisi, geleneksellik ve/veya üst yönetimin paternalizmi tarafından biçimlenmemektedir. Bununla birlikte, izlenim yönetimi davranışlarının örgütsel vatandaşlık davranışları olarak algılanma olasılığını araştıran post hoc analizler, algılanan örgütsel adaletsizliğin, güvenilirlik algıları aracılığıyla çalışanın vatandaşlık davranışlarını yordadığını, bu ilişkilerin geleneksellik ve üst yönetimin paternalizmi tarafından biçimlendiğini göstermektedir. Bu bulgular ışığında algılanan adaletsizliği araştırmanın katkıları ve özellikle bu tezdeki ölçümü tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek iyileştirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the implications of perceived injustice climate on impression management and voice through perceived organizational trustworthiness and on organizational commitment through idiosyncratic deals (I-deals). In addition, employee traditionality, paternalistic top management and the value of the employee to the firm are investigated as moderators in these relationships. Perceived injustice climate is operationalized using the“Patron Şirketi”climate scale developed by Koçak, Wasti, Yosun, Bozer and Dural (PPŞC; 2014). One preliminary qualitative and a main quantitative study are conducted in order to test the proposed relationships. With use of SPSS PROCESS (Hayes, 2018) the moderated mediations are tested. The hypothesis that traditionality moderates the negative effect of perceived injustice climate (operationalized as PPŞC) on perceived organizational trustworthiness is supported. The positive effect of PPŞC on the use of I-deals, which in turn increases affective and continuance organizational commitment is also supported, but only in case when the employee is valuable to the supervisor. However, the proposed effects of PPŞC on impression management and voice through perceived organizational trustworthiness as moderated by traditionality and/or paternalism were not supported. Nevertheless, post hoc analyses that explored the possibility that impression management behaviours may have been perceived as citizenship behaviours suggest that the effect of PPŞC on perceived citizenship through perceived organizational trustworthiness is alleviated when moderated by traditionality and/or paternalism. Contributions of exploring perceived injustice climate, its particular operationalization in this thesis are discussed and further directions of research are suggested.