The relationship between Turkey and Russia in the period of Stalin from 1937 to 1939
Stalin dönemi 1937'den 1939'a Türkiye-Rusya ilişkileri
  1. Tez No: 655711
  2. Yazar: CANAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasını incelediğimizde Sovyetler Birliği temel bir noktada görülmektedir. İki devlet arasında önemli konulardan birisi bu dönemde Montrö Boğazlar Sözleşmesidir. Tez çalışmamızda bu iki devlet arasındaki ilişkilerde özellikle Stalin dönemi'nde denge politikalarının ortaya çıktığını görmekteyiz. Ayrıca bu dönemi seçmemizdeki asıl sebeplerden birisi dalgalanmalı ilişkilerin görülmesidir. Stalin'in ölümünden sonra Sovyetler Birliği'nin Türkiye ile ikili ilişkilerinde Boğazlar'a olan iddiasından vazgeçiyor gibi görünmese de aslında denge politikaları devam etmektedir. Bu tezde, bu iki devletin 1937 ve 1939 yılları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Soviet Union we examine the foreign policy of the Republic of Turkey was seen as a basic point. With the Montreux Straits Convention, there are important separations between these two states. In our thesis study, it was chosen because of the good and bad relations between these two states together with the Stalin period and a period in which balance policies appeared. After Stalin's death, the Soviet Union's bilateral relations with Turkey seems to give up its claim to the Straits is the most basic problems. In this thesis, this period will be studied based on the years 1937 and 1939.