Üniversite öğrencilerinde kronotipi özelliklerinin yorgunluk, anksiyete ve depresyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between chronotype, fatigue, depression, and anxiety in graduate students
- Tez No: 655715
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinde kronotipi, yorgunluk, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiyi inceleme amaçlı yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Örneklemi İstanbul Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencilerinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş 196 kişidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 5 adet ölçek kullanılmıştır. Bunlar; Sabahçıl-Akşamcıl Anketi-SAA, Brief Yorgunluk Envanteri (BYE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Sosyo-demografik Form'dur. Araştırmamıza göre öğrencilerin 'Sabahçıl-Akşamcıl Anketi' toplam puanlarına göre %68,4'ü aratip %11.7'si sabahçıl %19,9'u akşamcıl kronotiptedir. Sabahçılların genel yorgunluk ve yorgunluğun günlük yaşama etkisi alt boyut puanları diğer gruplardan anlamlı düşüktür (p0,05). Akşamcıllarda 'Hafif ve Orta' şiddette depresyon görülme sıklığı sabahçıllardan yüksektir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study having the purpose of investigating the relationship between chronotype, fatigue, depression, and anxiety in clinical psychology graduate students. The sample is 196 people selected by simple random sampling method from Istanbul Uskudar University Clinical Psychology Graduate students. As data collection tool, 5 scales were used in the research. These are; the Morningness–Eveningness Questionnaire-MEQ, Brief Fatigue Inventory (BFI), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Socio-demographic Form. According to our research, based on the Morningness–Eveningness Questionnaire total score of the students, 68.4% of which have intermediate, 11.7% have morningness and 19.9% have eveningness chronotype. The morningness students' scores in sub-scales which are general fatigue and the effect of fatigue on daily life are significantly lower than other groups (p 0.05). The prevalence of 'mild and moderate' depression in the eveningness students is higher than in the morningness.