Futbol müsabakalarında topla oynama süresi ve ikili mücadelenin maç sonucuna etkisi
The effect of duration of ball possession and tackle on result of match in soccer
- Tez No: 655776
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, profesyonel futbolcularda topla oynama süresi ve ikili mücadelenin müsabaka sonuçlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Spor Toto Süper Lig Takımlarından Galatasaray, Göztepe, Gençlerbirliği takımları dâhil edilmiştir. Takımın ve oyuncuların bir müsabaka sırasında topla oynama süreleri ve ikili mücadele verileri değerlendirildi. Bu değişkenler OPTA analiz tarafından sağlandı ve incelenip İstatistiksel analiz işlemleri SPSS IBM 22,0 programında gerçekleştirilmiştir. Müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma isteğindeki 1 birimlik artış müsabakayı 9,5 % oranında kazanmayı sağlarken, müsabakayı berabere bitirmesinden ziyade 9,5 % oranında kaybetmeyi sağlamaktadır. Buna karşın takımların topla oynama sürelerindeki 1 birimlik artış müsabakanın 11,9 % oranında beraberlikle sonuçlanmasını sağlarken, müsabakaları kaybetmesi ve berabere bitirmesi arasında bir ilişki yoktur. Sonuç olarak, müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma istekleri müsabakayı kazanma anlamında yaklaşık 10 % oranında etkilediği, takımların topa sahip olma istekleri müsabakanın yaklaşık 12 % oranında başladığı gibi bitmesini sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of duration of ball possession and tackle on result of match in professional football players. Galatasaray, Göztepe, Gençlerbirliği Sports Toto Super League Teams were included in the research. The time of the team and players to play the ball during a competition and the data of the tackle were evaluated. These variables were provided by OPTA analysis and statistical analysis was performed in SPSS IBM 22,0 program. While the match continues with a draw, the 1-unit increase in the desire of the teams to win the tackle enables them to win the match by 9.5%, while losing the match by 9.5% rather than ending the game in a draw. On the other hand, a 1 unit increase in the time of playing the ball ensures that the match ends in a draw by 11.9%, while there is no relationship between losing the matches and ending a draw. In conclusion, while the match continues with a draw, it is thought that the teams' willingness to win the tackle affects about 10% in terms of winning the match, and the desire of the teams to have the ball makes the competition end as it started by about 12%.