Gebelerde bitkisel ürün kullanımı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Herbal product use in pregnancy and evaluation of affecting factors
- Tez No: 655805
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma; kadınların gebelik sürecinde bitkisel ürünler kullanıp kullanmadığını, hangi bitki türlerini tercih ettiklerini, kullanma gerekçelerini, gebelikte tıbbi ilaçlara ve/veya bitkisel ürünlere mi güvendiklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Mayıs 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran ve servisinde yatmakta olan, gebelere ve doğum sonrası ilk 48 saat içerisinde olan lohusalara yönelik yapıldı. Katılımcılara yaş, öğrenim durumu, meslek gibi sosyodemografik özelliklerinin, gebelikleri süresince herhangi bir nedenle bitkisel ürün kullanımlarının sorgulandığı anket formu uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine whether women use herbal products during pregnancy, which plant species they prefer, the reasons for using them, and whether they rely on medicinal drugs and / or herbal products during pregnancy. Materials and Methods: Our study was carried out for pregnant women who applied to Sakarya University Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic between May 2019 and June 2019 and who were hospitalized in the clinic, and puerperant women who were in the first 48 hours after birth. Participants were appllied a questionnare asked their socio-demographic characteristics such as age, educational status, profession, and their use of herbal products for any reason during their pregnancy. SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis.