Translanguaging for bilingual acquisition of Turkish and English in a kindergarten context
Anaokulunda Türkçe ve İngilizce'nin iki dilli ediniminde dil alaşımı
  1. Tez No: 655835
  2. Yazar: NİL TUĞÇE ERBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, dil alaşımı ve okul öncesi iki dilli eğitim arasındaki ilişkiyi irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, özellikle anaokulunda dil alaşımının iki dilde dil edinimi üzerine önemine ve etkisine odaklanmaktadır. Araştırma, Türkiye'nin batısında özel bir okulda 15 okul öncesi öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Okul, okul öncesi öğrencilerine dil edinimini deneyimlemeleri için rahat bir öğrenme ortamı sağlamıştır. Veriler, çocukların sınıf içindeki sözlü performanslarına ve öğretmenlerin sınıftaki gözlem notlarına dayalı, sınıf içi ses kayıtlarını ve çevrimiçi okuma platformunun ses kayıtlarını içeren sınıf içindeki öğretmenlerin yazılı günlükleri aracılığıyla üretildi. Veriler, dil alaşımı yoluyla çocukların her iki dili kullanma derinliğini ve genişliğini tanımlamak için analiz edildi. İlk aylarda ortaya çıkan dil kullanımı; renkler, nesneler, sayılar, hayvanlar ve bitki isimleri ile ilgili kelimeleri içeren Türkçe cümleler içinde İngilizce içerikli kelimeler barındırıyordu. Zamanla, İngilizce kullanıma uygun konuşmalarda İngilizce cümle yapıları ağırlık kazanmış, gerektiğinde anlamı tamamlamak için tek Türkçe kelimelere danışılmıştır. Bulgular sistemli dil alaşımı yoluyla her iki dilin de kullanımını kanıtsal olarak ortaya koymuştur. Çalışma, doğal olarak gelişen iletişimsel dil kullanımına referansla anaokulunda iki dilli eğitim için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide insight into the relationship between translanguaging and pre-school bilingual education. Specifically, this research focuses on the impact of translanguaging pedagogy on bilingual language acquisition in the kindergarten context. The research was conducted with 15 pre-school students in a private school in the west of Turkey, which provided an ideal learning environment for the students to experience translanguaging freely. The data were generated in 10 months through in-class teachers' written logs regarding children's verbal performances and observation notes, in-class audio recordings and voice recordings of an online reading platform and were analyzed to describe the depth and breadth of children's use of both languages through translanguaging. The emerging language use included the initial use of content words in Turkish sentences including words relating to colors, objects, numbers, animals and plant names in the first months. The findings displayed evidential language use of both languages through systematic translanguaging. Over time, the infusion of English in sentences started to dominate the conversations and single words in Turkish were consulted to complete meaning when required. The study offers implications for bilingual education in kindergarten with reference to the naturally developing communicative language use.