Students' attitudes towards translanguaging in higher education in an EFL context
Yükseköğretimde yabancı dil olarak İngilizce bağlamında öğrencilerin diller arası geçişlilik uygulamalarına yönelik tutumları
  1. Tez No: 948842
  2. Yazar: KADİR BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF EMRE YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil (EFL) olarak öğrenen öğrencilerin translanguaging (dil geçişi) stratejilerine ilişkin bakış açılarını inceleyerek, bu stratejilerin dil öğrenme deneyimleri, anlama ve katılım üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öğrencilerin perspektiflerini ve tepkilerini analiz ederek etkili translanguaging stratejilerinin anlaşılmasını geliştirmeyi ve kapsayıcı, çok dilli öğrenme ortamlarını teşvik etmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, nicel verilerin 5 dereceli Likert ölçeği ile oluşturulan bir anketten elde edilmesi ve açık uçlu görüşmelerden elde edilen nitel bilgilerle birleştirilmesiyle karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. 461 katılımcıdan elde edilen verilere, tanımlayıcı ve çıkarımsal yöntemleri içeren istatistiksel analizler uygulanmış; görüşme yanıtları ise tematik içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırma, öğrencilerin yalnızca İngilizce kullanımına karşı anadillerinin dahil edilmesine yönelik çeşitli görüşlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Birçok öğrenci, dil geçişinin karmaşık konuları anlamada ve kaygıyı azaltmada sağladığı faydaları kabul ederken, bazıları anadil kullanımına aşırı bağımlılığın İngilizceye tam anlamıyla maruz kalmayı engelleyebileceği endişesini dile getirmiştir. Cinsiyet ve dil yeterlik düzeyinin önemli faktörler olduğu görülmüş; kadın öğrencilerin daha olumlu tutumlar sergilediği ve düşük yeterlilik düzeyine sahip öğrencilerin dil geçişi stratejilerini daha yaygın bir şekilde kullandığı belirlenmiştir. Araştırma, öğrencilerin not alırken ve sınıf arkadaşlarıyla iş birliği yaparken doğal olarak dil geçişi yaptığını göstermektedir. Görüşmeler, translanguaging'in karmaşık konuları açıklığa kavuşturmadaki, sosyal bağlantıları güçlendirmedeki ve öz güveni artırmadaki rolünü vurgulamaktadır. Ancak, aşırı kullanım endişeleri, dengeli bir yaklaşım ihtiyacını ortaya koymaktadır. Öneriler arasında translanguaging'in dikkatli bir şekilde uygulanması, farklı yeterlilik seviyelerine uygun stratejilerin geliştirilmesi ve öğretmenlerin etkili iki dilli uygulamalara yönelik eğitimi yer almaktadır. Bu özellikler ele alındığında, translanguaging, kapsayıcı ve çok dilli EFL sınıflarını teşvik eden başarılı bir araç olarak işlev görebilir ve küresel yükseköğretim bağlamlarında daha geniş bir uygulama alanı bulabilir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the perspectives of English as a Foreign Language (EFL) students about translanguaging strategies in higher education, aiming to evaluate its impact on language learning experiences, comprehension, and engagement. This research seeks to improve the understanding of effective translanguaging strategies by analysing students' perspectives and reactions, hence fostering inclusive multilingual learning environments. A mixed-methods approach was employed, combining quantitative data from a 5-point Likert scale questionnaire with qualitative insights from open-ended interviews. Statistical studies, encompassing both descriptive and inferential methods, were conducted on data from 461 participants, accompanied with thematic content analysis of interview responses. Research demonstrates that students hold diverse views on the exclusive use of English compared to the incorporation of their native languages. While many acknowledge the benefits of translanguaging for understanding intricate topics and reducing anxiety, some express concerns regarding an overreliance on their native language, believing it may hinder English immersion. Gender and proficiency level were recognised as significant factors, with female students demonstrating more positive attitudes and lower-proficiency learners employing translanguaging strategies more extensively. The research demonstrates that translanguaging often occurs naturally as students switch languages while note-taking and collaborating with classmates. Interviews emphasised its role in clarifying complex topics, fostering social connections, and boosting self-confidence. However, concerns about overuse highlight the need for a balanced approach. Recommendations include the prudent application of translanguaging, tailored strategies for diverse proficiency levels, and teacher training in effective bilingual practices. By addressing these characteristics, translanguaging can function as a successful tool for promoting inclusive, multilingual EFL classrooms and enabling broader application in global higher education contexts