Endonezya'nın Açe Bölgesinde iş-yaşam dengesi ve iş-aile çatışmasının kadın bankacılık çalışanlarının performansına etkisi
The effect of work-life balance and work-family conflict on the performance of female banking employees in Aceh, Indonesia.
  1. Tez No: 892360
  2. Yazar: NYAKTI MARDALENA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Endonezya'nın Açe bölgesinde kadın bankacılık çalışanlarının iş-yaşam dengesi ve iş-aile çatışmasının performanslarına olan etkilerini incelemektedir. Araştırma, Açe ilinde bankacılık sektöründe çalışan 300 kadını kapsamaktadır. Hipotezleri test etmek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, iş-yaşam dengesinin ve iş-aile çatışmasının kadın bankacılarının performansını kısmen (partially) etkilediğini göstermektedir. Ayrica iş-yaşam dengesi ve iş-aile çatışmasınin kadın bankacılık çalışanlarının eşzamanlı (simultaneously) etkilediğini göstermektedir. Bu bulgular, iş-yaşam dengesinin sağlanmasının ve iş-aile çatışmasının azaltılmasının kadın çalışanların iş performansını artırmada önemli olduğunu ortaya koymaktadır. İş-yaşam dengesi, çalışanların hem iş hem de özel hayatlarında memnuniyet ve verimliliği artırırken, iş-aile çatışmasının olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Bu nedenle, bankacılık sektöründeki işverenlere, kadın çalışanların iş-yaşam dengesini destekleyecek politikalar ve uygulamalar geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of work-life balance and work-family conflict on the performance of female banking employees in the Aceh region of Indonesia. The research includes 300 women working in the banking sector in Aceh. Multiple linear regression analysis was used to test the hypotheses. The results show that work-life balance and work-family conflict partially affect the performance of female bankers. It also shows that work-life balance and work-family conflict simultaneously affect female bankers. These findings indicate that ensuring work-life balance and reducing work-family conflict are important for improving the job performance of female employees. Work-life balance increases satisfaction and productivity in both professional and personal lives, while reducing the negative effects of work-family conflict. Therefore, it is recommended that employers in the banking sector develop policies and practices that support the work-life balance of female employees.