Impact of green marketing tools on farmers purchasing behavior towards agrochemicals in Jordan
Yeşil pazarlama araçlarının Ürden'deki agrokimyasallara karşı çiftçilerin satın alma davranışına etkisi
  1. Tez No: 655868
  2. Yazar: MOZAN ALHAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma amacı, yeşil pazarlama araçlarının Ürdün'deki çiftçilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisi hakkında, agrokimyasallar olan belirli ürün türlerine yönelik bilgi vermektir. Son günlerdeki çevre sorunları yeşil pazarlamanın ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken olarak kabul edilmektedir. Modelde, çiftçilerin çevresel farkındalık düzeyi ve belirli bir agrokimyasal ürünün fiyatı olan iki ılımlı değişken varlığında çiftçilerin satın alma davranışı üzerindeki etkilerini test edecek üç yeşil pazarlama aracı temsil edilmektedir. Hipotez önceki çalışmalara göre oluşturulmuş ve Ürdün'de 200 çiftçi üzerinde istatistiksel olarak değerlendirilen anket sonuçlarına göre test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yeşil pazarlama araçları çiftçilerin satın alma davranışını etkilemiştir ve en etkili araç, agrokimyasal ürününün eko-etiketlenmesidir, bunu çevre reklamları takip etmiştir. Fiyatın model üzerinde ılımlı bir etkisi vardır. Ayrıca, eğitim düzeyi çiftçilerin satın alma davranışlarını ve yeşil pazarlama araçlarına yönelik algılarını önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The research purpose is to give information about the impact of green marketing tools on farmers' purchasing behavior in Jordan, towards specific type of products which are agrochemicals. Recent environmental problems are considered as the most important reason that lead to emerge green marketing. Three green marketing tools are represented in the model which will test their effect on farmers' purchasing behavior, in presence of two moderating variables which are farmers' environmental awareness level and the price of a certain agrochemical product. Hypotheses are formed based on previous studies, and were tested based on questionnaire results conducted on 200 farmers in Jordan which are evaluated statistically. According to the results of the analysis, green marketing tools have affected farmers purchasing behavior, and the most effective tool is eco-labelling of the agrochemicals product, followed by environmental advertisements. The price has a moderating effect on the model. In addition, the level of education significantly affects farmers' purchasing behaviors and their perception toward green marketing tools.