The effect of international teaching practicum on pre-service English teachers' intercultural communicative competence (ICC) and teacher identity (TI)
Uluslararası öğretmenlik uygulamasının İngilizce öğretmen adaylarının kültürlerarası iletişim yeterliliği ve öğretmen kimliklerine etkisi
- Tez No: 655886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu nitel vaka çalışmasının amacı, uluslararası öğretmenlik uygulamalarının İngilizce öğretmen adaylarının Kültürler Arası İletişimsel Yeterlilik (ICC) ve Öğretmen Kimliği üzerindeki etkileri hakkında fikir sahibi olmaktır. Ayrıca, çalışma katılımcıların uluslararası öğretim uygulama deneyimlerine ilişkin algılarını ve görüşlerini bulmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, Türkiye'deki özel bir üniversiteden, 8 İngilizce öğretmeni adayıdır. Toplamda 8 öğretmen adayı Kanada'da iki aylık bir uluslararası öğretmenlik deneyimi uygulamasına katılmıştır. Veriler anketler, görüşmeler, portfolyolar, yansıtıcı kompozisyonlar ve mentor öğretmen raporları ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular, uluslararası öğretmenlik uygulaması deneyiminin İngilizce öğretmen adaylarının Kültürlerarası İletişimsel Yeterliliğini geliştirmesinin yanı sıra ICC etkinliklerini kendi derslerine dahil etme isteklerini artırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca çalışma, öğretmen adaylarının uluslararası öğretmenlik uygulaması deneyiminin öğretmen kimliklerini oluşturmalarına yardımcı olmanın yanı sıra profesyonel ve kişisel olarak gelişmelerine yardımcı olduklarını algıladıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this qualitative case study is to gain insight on the effect of international teaching practicums on pre-service English Language teachers' Intercultural Communicative Competence (ICC) and Teacher Identity. Besides, the study aims to find out the perceptions and reflections of the participants regarding their international teaching practicum experiences. The participants were 8 pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers at a private university in Turkey. In total, 8 pre-service teachers attended a two-month international teaching practicum in Canada. Data were collected through questionnaires, interviews, portfolios, reflection papers and mentor teacher reports. The gathered findings revealed that international teaching practicum experience enhanced pre-service EFL teachers' ICC as well as increasing their willingness to include ICC activities in their own lessons. Besides, the study showed pre-service FLE teachers perceived the international teaching experience helped them construct their teacher identity as well as developing them professionally and personally.