İnternetten alışverişte marka imajı ve marka güveni ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship of brand image and brandsecurity in online shopping
  1. Tez No: 655894
  2. Yazar: MUHAMMED ENES SAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji neticesinde markalar için kendilerini ispat etmeleri gereken bir ortam daha ortaya çıkmıştır: internet. İnternetin gelişimi, alışverişin sanal ortama taşınmasını sağlamış ve böylelikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde markalar için önemli unsurların neler olduğu yeni bir araştırma konusu olarak literatüre kazandırılmıştır. Bu çalışmada, internetten alışveriş yapan tüketicilerde marka güveni ve marka imajı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu amaç çerçevesinde öncelikle e-ticaret ve tüketici davranışlarının kavramsal çerçevesi açıklanmıştır. Ardından çalışmanın değişkenleri olan marka imajı ve marka güveni tüm boyutları ile ele alınarak, detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Sonrasında araştırmanın metodolojisi ve bulguları sunulmuştur. Gratis markası üzerine yapılan araştırma sonuçlarına göre katılımcıların Gratis markasına olan güveni ve alışveriş amacına göre satın alma niyetleri artış gösterdiğinde, Gratis'ten alışveriş yapma sıklıkları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the developing technology, another environment has emerged for brands that must prove themselves: the internet. The development of the Internet has enabled the shopping to be carried to the virtual environment thus, important elements for brands in online shopping has been brought into the literature as a new research topic. In this study, the relationship between brand trust and brand image in consumers shopping online are discussed. Within this framework, the conceptual framework of e- commerce and consumer behavior has been explained at first. Then, the brand image and brand trust, which are the variables of the study, were handled in all dimensions and evaluated in detail. Then, the methodology and findings of the research are presented. According to the results of the research on the Gratis brand, when the participants' confidence in the Gratis brand and their purchase intentions increase according to the shopping purpose, the frequency of shopping from Gratis also increases.