Spora katılımın ve seçili değişkenlerin akran zorbalığı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of participation in sport and the effect of selected variables on peer bullying
- Tez No: 655928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı spora katılımın ve seçili değişkenlerin akran zorbalığı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 14-18 yaş arası toplam 618 kişi katılmıştır. Katılımcıların akran zorbalığı düzeylerini ölçmek için Ayas ve Pişkin (2015) tarafından geliştirilen akran zorbalığı belirleme ölçeği ergen formu kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS 23.0 (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Çalışma verileri sonucunda sedanterlerin aktiflere göre akran zorbalığına uğrama düzeyleri nemli derecede yüksek bulunmuştur. Yine lisanslı spor yapanların akran zorbalığına uğrama oranları lisanssızlara göre önemli derecede düşük çıkmıştır. Cinsiyetlere göre akran zorbalığı değerlendirildiğinde erkeklerin kadınlara göre akran zorbalığına uğrama düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Sanal ortamda 11 saat ve üzerinde süre harcayanların sözel zorbalığa uğrama düzeyleri 10 saat ve altında süre harcayanlara göre daha fazladır. Sonuç olarak akran zorbalığına uğrama düzeyi spora katılımdan ve seçili çeşitli özelliklerden etkileniyor denilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of participation in sport and selected variables on peer bullying. A total of 618 people aged 14-18 participated in the study. The adolescent form of peer bullying determination scale developed by Ayas and Pişkin (2015) was used to measure participants' levels of peer bullying. The study data was analyzed using the SPSS 23.0 (Statistical Packet for Social Sciences) Program. As a result of the study data, it was found that sedentary bullying levels were significantly higher compared to the active ones. Again, the rates of peer bullying of licensed athletes were significantly lower than those without licensed. When peer bullying was evaluated by gender, men had higher levels of peer bullying than women. Those who spent 11 hours and above in the virtual environment had higher levels of verbal bullying than those who spent 10 hours and below. Consequently, it can be said that the level of peer bullying is affected by participation in sports and various selected features.