Hipertansiyon hastalarında değişik hızlı seri anestezi indüksiyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different rapid sequence anesthesia induction methods inhypertension patients
  1. Tez No: 656041
  2. Yazar: SERDAR DEMİRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NUR TOZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada hipertansif hastalarda hızlı – seri anestezi indüksiyonu sırasında üç farklı grup ilaç uygulamasının, laringoskopi ve entübasyona hemodinamik cevap üzerine etkileri karşılaştırıldı. Çalışmaya, hipertansiyonu olan ASA II-III grubu, 18-79 yas arası 90 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf usülüne göre 3 gruba ayrıldı. 3 dakikalık preoksijenasyonu takiben Grup R' deki hastalara 1 mcgr/ kg remifenatnil+ 5 mg/kg sodyum tiyopental, Grup L' deki hastalara 1 mg/ kg lidokain+ 5mg/kg sodyum tiyopental, Grup F' deki hastalara 2 mcgr./ kg fentanil+ 5 mg/ kg sodyum tiyopental ile indüksüyon yapıldı. Kas gevsetici olarak 1 mg/ kg rokuronyum enjekte edildi ve 60 sn sonunda entübasyon gerçekleştirildi. Tüm hastalar için entübasyon skorlaması yapıldı. İndüksiyon öncesinde, entübasyon sırasında, entübasyonu takiben 1., 3., 5. ve 10. dakikalarda hastaların hemodinamik parametreleri kaydedildi. Demografik veriler ve entübasyon skorlaması açısından gruplar arası anlamlı fark yoktu. Sistolik arter basıncı ortalamaları Grup L' de, Grup F ve Grup R' ye göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Diyastolik arter basıncı ve ortalama arter basıncı ortalamaları Grup L' de en yüksek olarak tespit edildi. Grup R' de sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları ortalamaları indüksiyondan sonra 10. dakikaya kadar bazal değerlerin altında seyretti. Entübasyon sonrası 1. ,3. dakika kalp atım hızı değerleri açısından Grup L en yüksek, Grup R' de en düşük olarak tespit edildi. Remifentanil, laringoskopi ve entübasyona karşı gelişen hemodinamik yanıtın hafifletilmesinde lidokain ve fentanilden daha efektiftir ve hipertansiyonlu hastalarda hızlı - seri anestezi indüksiyonu sırasında hemodinamik stabilizasyon sağlanması için daha iyi bir tercih olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared patients with hypertension between tree different groups of drug administration during fast - serial induction of anesthesia on the effects of hemodynamic response to laryngoscopy and intubation. ASA II-III, hypertensive aged between 18-79 totally 90 patient were included. 3 Patients were sealed envelope duly groups. Following 3 minutes preoxygenation in group R patient 1mcgr / kg remifenatnil + 5 mg / kg sodium thiopental, in Group L patients 1 mg / kg lidocaine + 5mg/kg of sodium thiopental, in Group F patient 2 mcgr. / Kg fentanyl + 5 mg / kg sodium thiopental induction was performed. As a muscle relaxant 1 mg / kg rocuronium was injected and intubation was performed at the end of 60 sec. scores for all patients intubation was performed. Prior to induction, during intubation after 1, 3, 5 and 10 minutes of the patients hemodynamic parameters were recorded. There were no significant difference on demographic data and the intubation scores between the groups. Mean sistolic arterial pressure was significantly higher in group L than group F and group R. Diastolic arter pressure and mean arterial pressure was detected highest in group L. In group R mean of sistolic, diastolic, ve mean arterial pressures found under basal values after 10 minutes of induction. After intubation of 1.,3. minutes in group L heart rate detected highest and in group R heart rate detected lowest. Remifentanil is more effective than lidocaine and fentanyl in relieving the hemodynamic response developed in response to laryngoscopy and intubation in patients with hypertension and fast - serial during induction of anesthesia appears as a better choice to achieve hemodynamic stabilization.