İzole sistolik hipertansiyonlu hastalarda değişik hızlı seri anestezi indüksiyonu yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different rapid sequence induction protocols in isolated systolic hypertensive patients
  1. Tez No: 260381
  2. Yazar: NESRİN AHU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalısmada izole sistolik hipertansiyonu olan hastalarda hızlı - serianestezi indüksiyonu sırasında dört farklı grup ilaç uygulamasının,laringoskopi ve entübasyona hemodinamik cevap üzerine etkilerikarsılastırıldı.Çalısmaya, izole sistolik hipertansiyonu olan ASA II-III grubu, 18-79yas arası 120 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf usulüne göre 4gruba ayrıldı.3 dakikalık preoksijenasyonu takiben Grup TL ve Grup PL' dekihastalara 1mg/kg lidokain, Grup TR ve Grup PR' deki hastalara1?g/kg remifentanil bolus olarak yapıldı. 30 saniye sonunda Grup TLve Grup TR' deki hastalara 5 mg/kg tiyopental, Grup PL ve Grup PR'deki hastalara 2 mg/kg propofol ile indüksiyon yapıldı. Kas gevseticiolarak 1 mg/kg süksinil kolin enjekte edildi ve 60 sn sonundaentübasyon gerçeklestirildi. Tüm hastalar için entübasyon skorlamasıyapıldı. ?ndüksiyon öncesinde, entübasyon sırasında, entübasyonutakiben 1., 3., 5. ve 10. dakikalarda hastaların hemodinamikparametreleri kaydedildi.Demografik veriler ve entübasyon skorlaması açısından gruplar arasıanlamlı fark yoktu. Grup PR' deki hastaların bazal sistolik kanbasıncı ortalamaları Grup TL' deki hastalara göre yüksekti.Entübasyon sırasında ölçülen diastolik kan basıncı ortalamaları ile,entübasyon sonrası 1. dakikada ölçülen sistolik ve ortalama kanbasıncı ortalamaları Grup PR' de Grup TR' ye kıyasla daha düsüktü.Grup PR' de kalp hızı ortalmaları, entübasyon sırasında veentübasyonu takiben gerçeklestirilen ölçümlerde bazal değerinüzerine değildi. Adjuvan ajan olarak remifentanil kullanılangruplarda, sistolik, diastolik ve ortalama kan basıncı, entübasyonsırasında ve entübasyonu takiben 1. dakikada, lidokain kullanılangruplara göre daha düsük seyretti.Remifentanil, laringoskopi ve entübasyona karsı gelisenhemodinamik yanıtın hafifletilmesinde lidokainden daha efektiftir,bunun yanında propofol + remifentanil kombinasyonu, izole sistolikhipertansiyonlu hastalarda hızlı - seri anestezi indüksiyonu sırasındahemodinamik stabilizasyon sağlanması için daha iyi bir tercih olarakgözükmektedir.
Özet (Çeviri)
We investigated the effects of four different anesthesia inductionprotocols on hemodynamic response to laringoscopy and trachealintubation, during rapid - sequence induction in systolic hypertensivepatients.120 ASA Class II - III systolic hypertensive patients between the agesof 18 - 79 were included. Patients were randomly allocated into fourgroups via sealed envelope technique.After preoxygenation for 3 minutes, an injection of 1 mg/kg lidocaineto the Groups TL and PL, an injection of 1 Kg/kg remifentanil to theGroups TR and PR were administered, as boluses. 30 seconds later,induction of anesthesia was performed with 5 mg/kg thiopental inthe Groups TL and TR, with 2 mg/kg propofol in the Groups PL andPR. 1 mg/kg succinylcholine was injected as muscle relaxant andtracheal intubation was performed at the end of 60 seconds.Intubation scores were noted for all of the patients. Hemodynamicdata were obtained at the baseline, before induction, at intubation,and at the 1st, 3rd, 5th and 10th minutes after intubation.There were no differences between groups in patient characteristicsand intubation scores. The baseline systolic blood pressuremeasurements in Group PR were higher when compared to Group TL.The diastolic blood pressure measurements at intubation; the systolic70and mean blood pressure measurements at intubation and 1 minuteafter intubation in Group PR, were lower than Group TR. The meanheart rate at intubation and at all minutes after intubation didnotexceed the baseline value in Group PR. In both groups whichremifentanil was used as an adjuct; systolic, diastolic and meanblood pressures were lower than the groups which lidocain was usedas an adjunct; at intubation and 1 minute after intubation.Remifentanil is a better adjunct for attenuation of the response tolaringoscopy and intubation compared with lidocaine, whereaspropofol - remifentanil combination appears to be more beneficial interms of hemodynamic stability during rapid - sequence induction insystolic hypertensive patients.