Kütleçekimi, ayar kuramları ve erken evren
Gravitation, gauge theories and the early universe
- Tez No: 65614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞUAYYİP SALİM ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET KÜTLEÇEKİMİ, AYAR KURAMLARI VE ERKEN EVREN KAPMAZ. Yılmaz Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yönetici : Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Salim Özkıırl Nisan 1997. 44 savla Bu tez çalışmasında on boyutla boşluk Einslcin alan denklemlerine Bianchi I tipi bir kozmolojik çözüm verilmiştir. Bu çözümde gözlediğimiz uzay zaman boyutlarının metrik nsiyonları evrensel zamanla izotrop olmayan bir şekilde genleşirken iç uzay ölçek çarpanı çözülmekledir. 10 - e boyutlu uzay zamanda sicim kuramından türetilen bir etkin alan kuramının boşluk denklemlerine verilmiş olan bir kozmolojik çözüm incelenmekledir. Anahtar Kelimeler : Etkin alan teorisi, tamsayı olmayan boyutlar, ilk evrende dinamik boyut indirgenmesi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY GRAVITATION, GAUGE THEORIES AND THE EARLY INIVERSE KAPMAZ. Yılmaz MS. In Dcparmcnl of Physics Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Şuayyip Salim Özkurl April 1997, 44 pages In this thesis wor, a Bianchi I type cosniological solution is given to the \-acuum Einstein's "icld equations in ten dimensions. In this solution, metric functions for actual spacclimc expands inisolropically in cosmic time while the internal space scale factor contracts. It is studied that a class of cosniological solutions has been found to the vacuum field :qualions of an effective field theory derived from siring theory in a 10 - e dimensional space-lime. Rewords : Effective field theory, non-integer dimensions, dynamical dimensional eduction in the carlv Universe.