Tartrazinin sulu çözeltilerden uzaklaştırılması: Yeşil membran ve yeşil proses
Removal of tartrazine from aqueous solutions: Green membrane and green process
- Tez No: 656266
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ASMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada membran prosesi olan çapraz akışlı filtrasyon (ÇAF) yöntemiyle anyonik bir boya olan Tartrazinin (E102) sulu çözeltilerden uzaklaştırılması araştırıldı. Yeşil polimer türlerinden aljinik asit (AA), selüloz destek tabakalı membranların hazırlanmasında kullanılmış ve aljinik asit/alüminyum oksit (AA/Al2O3) ve aljinik asit/grafit (AA/C) kompozit membranların Tartrazinin sulu çözeltilerinden uzaklaştırılmasındaki etkileri araştırılmıştır. Tartrazinin sulu çözeltiden uzaklaştırılmasına Tartrazin/Kitosan kompleks oluşumu incelenerek, tutunma yüzdesine etkileri incelenmiştir. Membranların karakterizasyonu SEM, FTIR ve temas açısı ölçümleri kullanılarak yapılmıştır. Hazırlanan selüloz destek tabakalı aljinik asit membranları kullanarak ÇAF yöntemiyle Tartrazinin sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasına membran kalınlığının, pH nın, çözelti derişiminin, kompozit katkı maddeleri olarak kullanılan Al2O3 ve C miktarının, kompleksleştirici polimer derişiminin etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Tartrazin tutunma yüzdesi pH=3,5 da selüloz destek tabakalı aljinik asit membranı ile % 44, Tartrazin/Kitosan kompleksi ile filtrasyonda % 69 olarak bulunmuştur. Selüloz destek tabakalı AA/Al2O3 ve AA/C kompozit membranıyla filtrasyonda en yüksek tutunma yüzdeleri 7g Al2O3 ve 0,5g C kullanılarak hazırlanan membranlar için sırasıyla pH=3,5 ve pH=1,5 da % 91,9 ve % 87 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Tartrazine (E102), an anionic dye, from aqueous solutions was investigated by the membrane process, cross flow filtration (CFF) method. Alginic acid (AA), one of the green polymer types, was used in the preparation of membranes with cellulose support layers, and the effects of alginic acid / aluminum oxide (AA/Al2O3) and alginic acid/graphite (AA/C) composite membranes on removing Tartrazine from aqueous solutions were investigated. The effects of the Tartrazine/Chitosan complex formation on the removal of Tartrazine from the aqueous solution were also investigated. Characterization of the membranes was made using SEM, FTIR and contact angle measurements. The effects of membrane thickness, pH, solution concentration, the amount of Al2O3 and C used as composite additives and complexing polymer concentration on the removal of Tartrazine from aqueous solutions were investigated by using the prepared cellulose support layer alginic acid membranes. As a result of the studies, the percentage of Tartrazine removal was found to be 44 % at pH = 3.5 with cellulose supported alginic acid membrane and 69 % in filtration with Tartrazine/Chitosan complex. For membranes prepared using 7g Al2O3 and 0,5g C, the removal Tartrazine percentages were determined as 91,9 % and 87 % at pH = 3.5 and pH = 1.5 respectively.