Evde oksijen tedavisi alan KOAH hastalarında taburculuk sonrası çoklu hemşirelik girişimlerinin hastane başvuru sayısı, dispne düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of multiple post-discharge nursing interventions on the number of hospital admissions, dyspnea level and quality of life in COPD patients receiving home oxygen therapy: a randomized controlled study
- Tez No: 921466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma evde oksijen tedavisi alan KOAH hastalarında taburculuk sonrası çoklu hemşirelik girişimlerinin hastane başvuru sayısı, dispne düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü yapılmıştır. Çalışma grubu, KOAH tanısı almış evde oksijen konsantratörü kullanan ve akıllı telefon kullanabilen hastalardan oluşmuştur. Araştırmada %90 güç ile hesaplanan 35 müdahale 34 kontrol grubunda olmak üzere 69 KOAH hastası bireyle randomizasyon yapılmıştır. Veriler ön test, müdahale sonrası üç ay sonra ara test, altı ay sonra son test hastane başvuru sayısı anketi, mMRC Dispne Anketi, St George Solunum Anketi (Yaşam Kalitesi Ölçeği) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen KOAH hasta eğitim kitapçığı yoluyla eğitim, mobil uygulama (WhatsApp) kullanımı, telefon ile görüntülü konuşma, tele danışmanlık gibi çoklu hemşirelik müdahaleleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna altı ay süresince hastane tarafından taburculuk esnasında verilen standart bakım uygulamalarına tabi olmuş ve herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Ön tetstler göğüs hastalıkları servisinde çalışan bir anketör hemşire tarafından toplanmıştır. Ara ve son test ölçümleri araştırmada yer almayan bağımsız bir araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veri toplayıcı, istatistikçi ve raporlama yönünden kör teknik kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizinde Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Fisher's Exact Testi, Yates Düzeltmesi, Fisher Freeman Halton Testi uygulanmıştır. Araştırma öncesi etik kurul, kurum, ölçek kullanım izni ve katılımcıların yazılı onamı alınmıştır. Bulgular sonucunda evde oksijen tedavisi alan KOAH hastalarına uygulanan çoklu hemşirelik girişimlerinin müdahale grubundaki hastaların 3. aydan itibaren hastane başvuru sayılarını azalttığı görümüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-test-post-test randomized controlled study to determine the effects of multiple nursing interventions on the number of hospital admissions, dyspnea levels, and quality of life of COPD patients receiving home oxygen therapy after discharge. If you have any questions, please feel free to use any username; the test will be randomly generated. Patients diagnosed with COPD, using an oxygen concentrator at home, and able to use a smartphone were included in the study group The study group consisted of patients diagnosed with COPD who used an oxygen concentrator at home and were able to use a smartphone. The study was randomized with 69 COPD patients, 35 in the experimental group and 34 in the control group, with a power of 90%. Data were collected using the pretest, the interim test three months after the intervention, and the final test six months later using the Socio-Demographic Information Form, Patient Information Form, mMRC Dyspnea Questionnaire, St George Respiratory Questionnaire (Quality of Life Scale). Multiple nursing interventions were implemented, such as education through the COPD patient education booklet developed by the researcher, use of mobile application (WhatsApp), video chat over the phone, and teleconsulting. The control group was subjected to the standard care practices given by the hospital at the time of discharge for six months and no intervention was applied. Pre-tests were collected by a nurse interviewer working in the chest diseases department. Interim and post-test measurements were collected by an independent researcher who was not involved in the study. Blinding was performed for data collectors, statisticians and reporters. In the statistical analysis of the data, Fisher's Exact Test, Yates Correction, and Fisher Freeman Halton Test were used to compare categorical variables according to groups. Before the research, ethics committee, institution, scale use permission and written consent of the participants were obtained. As a result of the findings, it was observed that multiple nursing interventions applied to COPD patients receiving oxygen therapy at home reduced the number of hospital admissions of the patients in the experimental group starting from the 3rd month.