Üniversite öğrencilerinde narsisistik kişilik ve borderline kişilik yapılanmaları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The role of parents 'attitudes in narcissistic andborderline for university students
  1. Tez No: 656799
  2. Yazar: MEHMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı üniversite öğrencilerinin narsisistik kişilik yapılanmaları ve borderline kişilik yapılanmaları özelliklerinin oluşumunda ebeveyn tutumlarının rolünü incelemektir. Araştırma hedefleri doğrultusunda gerekli veriler İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir üniversitenin farklı bölümlerde öğrenim gören 360 lisans öğrencisinden toplanmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları Sosyo-demografik Bilgi Formu, Narsistik Hayranlık ve Rekabet Ölçeği, Borderline Kişilik Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği - Çocuk Formu 'dur. Araştırma sonuçlarına göre; yaş ve Borderline Kişilik özelliliği arasında negatif yönde anlamlı korelasyonel ilişki bulunurken; narsisistik kişilik özelliği ve yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Borderline kişilik düzeyinin medeni duruma ve aylık gelir düzeyine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı görülürken; narsisistik kişilik özelliğinin medeni durum ve aylık gelire göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Borderline Kişlik Ölçeği toplam puanın hem algılanan anne tutumları hem de algılanan baba tutumlarının tüm alt boyutları tarafından (Duygusal sıcaklık, Aşırı koruyucu, Reddedici) anlamlı olarak yordandığı; narsisistik kişilik özelliğinin algılanan ebeveyn tutumlarından yalnızca reddedici ebeveyn tutumu tarafından anlamlı olarak yordandığı görülmüştür. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların ileride üniversite öğrencileri, narsisistik ve borderline kişilik yapılanması ile ilgili yapılacak benzer çalışmalara kaynak oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the role of parental attitudes in the formation of narcissistic and borderline personality structures of university students. In line with the research objectives, the necessary data were collected from 360 undergraduate students studying in different departments at a private university in Istanbul. Socio-demographic Information Form, Narcissistic Admiration and Competition Scale, Borderline Personality Scale, and Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale - Child Form were used for data collection. Results show that there was a negative correlational relationship between age and Borderline Personality feature, no significant relationship was found between Narcissistic personality trait and age. While borderline personality level did not differ significantly according to marital status and monthly income, it was observed that the narcissistic personality trait differed significantly according to marital status and monthly income. The Borderline Personality Scale total score was significantly predicted by both perceived maternal attitudes and all sub-dimensions of perceived father attitudes (Emotional Warmth, Overprotective, Rejecting); It was observed that the narcissistic personality trait was significantly predicted from perceived parental attitudes only by rejecting parental attitudes. This research is intended to be a resource for similar studies on university students, narcissistic and borderline personality structuring in the future