Yüzücülerde nöromasküler antrenmanın bazı kinematik çıkış parametreleri üzerine etkisi
The effect of neuromuscular training on some kinematic start parameters in swimmers
- Tez No: 656805
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET, PROF. DR. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı 6 hafta süresince yüzücülere uygulanan nöromasküler antrenman programı ile diz eklemi izokinetik kuvvetinde meydana gelen değişimlerin çıkışa ait bazı kinematik değişkenler üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Katılımcı grubundan 6 kişi deney (yaş:17.6±1.2, bmı: 16.8±8.03), 6 kişi kontrol grubu (yaş:16.2±0.25, bmı: 21.5±2.7), üyesi olarak seçilmiştir. Farklı açısal hızlardaki (60⁰/s, 120⁰/s, 180⁰/s) izokinetik kas kuvvetlerini ve çıkışa ait kinematik değişkenleri belirlemek amacıyla katılımcılara 6 hafta ara ile ön ve son testler uygulanmıştır. Çıkışa ait kinematik değişkenleri hesaplamak amacıyla 2 boyutlu veri analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın ön test bulguları deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Son test bulgularında ise nöromasküler antrenmanın blok zamanı, reaksiyon zamanı, uçuş mesafesi ve 5m geçiş zamanı değişkenlerinde performansın iyileşmesi yönünde etkili olduğu bulunmuştur. İzokinetik dinamometre ölçümleri sonucunda 120⁰/s hızda yapılan testlerde fleksiyon ve ekstansiyon kuvveti arttığında blok zamanında artma; fleksiyon/ekstansiyon kuvvet oranları arasındaki fark azaldığında reaksiyon zamanında azalma; fleksör ve ekstansör kuvvetler arasındaki fark azaldığında uçuş zamanında artış bulunmuştur. 60⁰/s hızda yapılan testte ekstansiyon kuvveti arttıkça uçuş mesafesinin uzadığı bulunmuştur. 60⁰/s, 120⁰/s ve 180⁰/s hızlarda yapılan testlerde fleksiyon ve ekstansiyon kuvveti arttığında 5m geçiş zamanında azalma olduğu bulunmuştur. Uygulanan antrenman programındaki egzersizlerin çıkış performansı değişkenlerini iyileştirmesi ve izokinetik kuvvetlerin çıkış parametreleri üzerinde etkili olması çıkış performansının olumlu yönde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of changes in knee joint isokinetic muscle strength on some kinematic variables of start with the neuromuscular training. 6 people as members of the experiment (age:17.6±1.2, BMI: 16.8±8.03), 6 people as members of the control group (age: 16.2±0.25, BMI: 21.5±2.7) were selected from the participant group. In order to determine isokinetic muscle strengths at different angular velocities (60⁰/s, 120⁰/s, 180⁰/s) and kinematic values of start, pre and post tests were applied to the participants at 6-week intervals. The neuromascular training program was applied to the experimental group in the period between measurements. 2D data analysis techniques were used to calculate the kinematic varuables of the start. The pretest findings of the study showed that there was no significant difference between the experimental and control groups. In the post-test findings, it was found that neuromascular training was effective in improving performance in the variables of block time, reaction time, flight distance and 5m transition time. As a result of the isokinetic dynamometer measurements, when the flexion and extension strength increased in the tests performed at a speed of 120⁰/s, the block time increased; when the difference between flexion/extension strength ratios decreased, reaction time reduced and when the difference between flexor and extensor forces decreased, flight time increased. In the test performed at 60⁰/s speed, it was found that the flight distance increased as the extension force increased. In tests performed at speeds of 60⁰/s, 120⁰/s and 180⁰/s, it was found that when the flexion and extension strength increased, there was a decrease in 5m transition time. The fact that the exercises in the applied training program improved the start performance variables and the isokinetic forces had an effect on the start parameters show that the start performance was positively affected.